opilio? že by ovčák?? (vyřešeno)

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

opilio? že by ovčák?? (vyřešeno)

Příspěvekod aloe » pát pro 23, 2011 7:36

našel sem poznámku v matrice.. opilio mělo by to být asi ovčák ne..? co dělal a čím se zabíval..?
Naposledy upravil aloe dne pát pro 23, 2011 20:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: opilio? že by ovčák??

Příspěvekod zrnka písku » pát pro 23, 2011 12:52

Vladimír Žižka píše:opilio mělo by to být asi ovčák ne..? co dělal a čím se zabíval..?


Omlouvám se za tu ironii, ale že by pásl ovce? :)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Brasl » pát pro 23, 2011 19:29

Několik postřehú :
Na http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.php?t=3154
ve zmíněném ...šematismus král. hlavního města Prahy...na str. 183 dole najdete : I. třída celí sedláci, ovčáčtí mistři, šafářové.
Nebyl sedlák jako sedlák, a pro ovčáky to platí také.
1 osedlý = 1 až 3 celoláníci, a s ovčáky je to určitě podobně, a ovčák ještš nemusí být ovčácký mistr
V Krkonoších se v létě pásla stáda z rovin od H.K., jaká v tom byla role ovčáků ? Já nevím.
Kladete zde na forum spoustu otázek o řemeslech a životě dříve. Zkuste si projít Kraméria, najdete tam určitě spoustu dobových příruček a odpovědí na to co vás zajímá. Určitě je to zajímavé. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: opilio? že by ovčák??

Příspěvekod aloe » pát pro 23, 2011 20:20

zrnka písku píše:
Vladimír Žižka píše:opilio mělo by to být asi ovčák ne..? co dělal a čím se zabíval..?


Omlouvám se za tu ironii, ale že by pásl ovce? :)


Samosebou mě napadlo, že pásl ovce.. spíše mě zajimala omáčka okolo.. například jak velká stáda pásl, komu, zda byl usedlý nebo spíše stěhovavý. Jak se jim žilo v porovnání s ostatním lidem. Zda třeba žili v obecní pastoušce, jaký je rozdíl mezi polním mistrem a ovčákem atd.. prostě informace :-)
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Příspěvekod aloe » pát pro 23, 2011 20:21

Brasl píše:Několik postřehú :
Na http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.php?t=3154
ve zmíněném ...šematismus král. hlavního města Prahy...na str. 183 dole najdete : I. třída celí sedláci, ovčáčtí mistři, šafářové.
Nebyl sedlák jako sedlák, a pro ovčáky to platí také.
1 osedlý = 1 až 3 celoláníci, a s ovčáky je to určitě podobně, a ovčák ještš nemusí být ovčácký mistr
V Krkonoších se v létě pásla stáda z rovin od H.K., jaká v tom byla role ovčáků ? Já nevím.
Kladete zde na forum spoustu otázek o řemeslech a životě dříve. Zkuste si projít Kraméria, najdete tam určitě spoustu dobových příruček a odpovědí na to co vás zajímá. Určitě je to zajímavé. :)


děkuji..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: opilio? že by ovčák??

Příspěvekod zrnka písku » pát pro 23, 2011 22:26

Vladimír Žižka píše:
zrnka písku píše:
Vladimír Žižka píše:opilio mělo by to být asi ovčák ne..? co dělal a čím se zabíval..?


Omlouvám se za tu ironii, ale že by pásl ovce? :)


Samosebou mě napadlo, že pásl ovce.. spíše mě zajimala omáčka okolo.. například jak velká stáda pásl, komu, zda byl usedlý nebo spíše stěhovavý. Jak se jim žilo v porovnání s ostatním lidem. Zda třeba žili v obecní pastoušce, jaký je rozdíl mezi polním mistrem a ovčákem atd.. prostě informace :-)


Je mi to jasné, proto jsem se dopředu omluvila - nechtěla jsem se vás dotknout, jen mě to rozesmálo :-)

Nevím jak jinde, ale tady okolo byl ovčák "obecní". Mistr pobýval v jedné vesnici dlouho, jeho pomocníci byli spíše stěhovaví (než se stali mistry jinde).
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Brasl » pát pro 23, 2011 23:01

Položit správně otázku je také umění a některé otázky si o takovou odpověď říkají. :wink:
Proto to ale nepíšu.
Mě také, neb mám nějak zafixovanou představu Slovenského bači, překvapilo zařazení ovčáckého mistra mezi "honoraci". Tak jsem si to zapamatoval. :P
Na http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.php?t=3283 je i panský ovčák.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: opilio? že by ovčák?? (vyřešeno)

Příspěvekod Karel Jedlička » ned črc 06, 2014 22:10

Ovčák byl především odborný chovatel a ošetřovatel, na panských dvorech býval v 16.-18. století téměř vždy, dvory měly běžně stáda o stovkách kusů. Nedá se to zaměňovat s obecním pastýřem, který byl spíše na nejnižším stupni vesnické hierarchie.
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků