Břediska - příčina úmrtí VYŘEŠENO

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Břediska - příčina úmrtí VYŘEŠENO

Příspěvekod Oaker » úte pro 20, 2011 8:15

Hanáci, nevíte co to je? Narazil jsem na to u dětí u dětí 2-4 roky v Hnojicích, česky psaná matrika 1872. LNČ slovník nemocí, úrazů, příčin smrti říká břed (han.) = křeč(e).

Doufám, že to nečtu špatně: Z • 1844 - 1892 • 7612 • Št IV 17 • Hnojice 53/95

Díky za pomoc.
Naposledy upravil Oaker dne stř pro 21, 2011 7:41, celkově upraveno 1
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Příspěvekod Gabriel » úte pro 20, 2011 11:18

Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Oaker » úte pro 20, 2011 18:51

Google jsem zkusil, ale asi špatně nebo málo, děkuji za odkazy - níže si dovolím je citovat.
Ale stejně mi to není jasné, jestli jsou to křeče, vředy nebo revma.

1. Bředisko – vřed; nemoc revmatismus

2. Bředisko. Nemocná Valaška měla „łámaní v kosťách, ščípaní v hlavě, dření v nohách, moření v břuše, kłání v boku, bolení u srdce, tłučení při dolinku, łupaní v křížoch“. To všecko dohromady jmenuje se „bředisko“. Bředů je třikrát devět: zjavný (padoucí nemoc), tajný (nemocný leží bez sebe), sačený (táhne člověka), tracený (přebíhá tělem), lámaný (trhání), modrý, krúcený, zajeděný, zapitý, zaspaný, zalekaný, zahněvaný (z jídla — hněvu pošlý), úmorný nebo morný a j.

3. Bředisko – vřed; nemoc revmatismus
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Příspěvekod Gabriel » úte pro 20, 2011 21:45

řekl bych, že na to nesmíte koukat moc exaktně. Všude tehdy nebyl doktor a i když třeba byl, ne vždy se mu podařilo, pokud to vůbec dělal, určit příčinu smrti. Farář se pak babky zeptal "a na co teda umřel váš starej?" a ona odpověděla "no na tu sviňu, však víte, fšecko ho bolelo a ani žit se mu nechtělo..." a co měl potom farář do matriky napsat?...

však dneska nejsme o moc lepší. Jen si vpomeňte, kdy jste byl naposledy nachlazený. A víte co to OPRAVDU bylo? Nachlazení, chřipka, tonzilitida... Určitě jste to shrnul slovy "su nějaké nachcípané", či podobně a vyléčil to za týden nebo za sedm dní panadolem/paralenem... tak asi tak... :-)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Brasl » úte pro 20, 2011 23:50

Zkuste ještě tuhle diskuzi:
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/no ... 8169&typ=0
psotník / božec = tetanické křeče, dříve často uváděná příčina úmrtí u dětí
V těch odkazech nahoře, byl význam břed = psotník také.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Gabriel » stř pro 21, 2011 2:05

:-) psotník, božec, někdy také nazýván "ta mrcha", jsem někde četl... :-)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Oaker » stř pro 21, 2011 7:40

Takže vyřešeno - bředisko (u dětí) = psotník = křeče.
Btw, frais (psotník) jako příčinu úmrtí jsem našel u 80tileté paní!
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Příspěvekod Sorcerer » čtv pro 22, 2011 0:51

Gabriel píše::-) psotník, božec, někdy také nazýván "ta mrcha", jsem někde četl... :-)

Přikláním se k tomu co tu napsal Gabriel. Ať už příčinu úmrtí u dítěte tehdy stanovil doktor nebo někdo jiný, v podstatě to vyšlo na stejno. Jde o možnosti tehdejší diagnostiky úmrtí. Pitva se nedělala a jestliže doktor zjistil, že před smrtí nastaly křeče a při ohledání na nic jiného nepřišel, tak napsal božec (zbožec, fraitag,...). Z dnešního pohledu to ale není příčina úmrtí (nemoc) na kterou dítě zemřelo, ale jen stav, který nastal před smrtí, ale vlastní příčina onemocnění mohla a byla různá. Už jsem to tu na fóru řešil dříve. Takže jako příčinu úmrtí si to u dotyčného v rodokmenu uvedu (nic jiného stejně nezjistím), ale beru to asi tak, jako když by příčina úmrtí bylo uvedeno "zvýšená teplota".
Sorcerer
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 01, 2007 20:28
Bydliště: Zábřeh,Czech Republic


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků