Invalida

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Invalida

Příspěvekod Barb » úte srp 30, 2016 16:05

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda označení invalida vždy znamenalo, že byl dotyčný nějak zdravotně poškozen.
Samozřejmě jsem to vyhledávala, našla jsem to jako termín používaný pro ty, kdo jsou práce neschopni následky vojenské služby
Mám jednoho vojáka - moc tomuto tématu nerozumím - byl domobrancem vozatajského praporu, v 1.světové válce, po návratu domů ale normálně pracoval jako kočí - z čehož mi plyne, že nebyl práce neschopen
Jeho manželka byla uváděna jako vdova po invalidovi ( nic jako patentální, jen invalida)

Tak by mě zajímalo, jestli se to dá nějak vysvětlit, jestli ten pojem invalida nepoužívali někdy i třeba jen jakože je "vysloužilý", nebo musel někde být veden s tím poškozením a něco dostával?

Děkuji
Uživatelský avatar
Barb
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte led 26, 2016 12:32
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Ostrava - Třebovice, Opava, Česká Lípa, Kutná Hora, Třemošnice, Chotusice, Herálec, Vrchlabí

Re: Invalida

Příspěvekod ozana » úte srp 30, 2016 16:31

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Invalida

Příspěvekod Barb » úte srp 30, 2016 17:37

Děkuji, mě tedy ale stále není jasné, jestli invalida a patentální invalida je nutně to samé, ani to, zda musel být zdravotně poškozen ( pokud by to bylo místo pojmu vysloužilý voják jako takový - tedy jak se já jako laik domnívám, nijak zdravotně poškozen být nemusel) a dostávat nějakou rentu...
Uživatelský avatar
Barb
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte led 26, 2016 12:32
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Ostrava - Třebovice, Opava, Česká Lípa, Kutná Hora, Třemošnice, Chotusice, Herálec, Vrchlabí

Re: Invalida

Příspěvekod Slim » úte srp 30, 2016 18:42

Invalidus znamená latinsky neschopný, takže to znamená neschopný další služby, důvod nemusí být zranění, ale kupříkladu i věk, kdy již nestačil tempu mladých vojáků.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků