VYŘEŠENO___Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

VYŘEŠENO___Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod wendabr » pon srp 08, 2016 7:30

V matrikách poslední čtvrtiny 19. století se v Mutěnicích (okr. Hodonín) vyskytují - psané farářem Fr. Čermákem - povolání (majetkové statusy) prarodičů, označované jako "serviščan".

Obrázek

Není to náhodou jen jiné vyjádření pro nádeníka?
Naposledy upravil wendabr dne čtv srp 11, 2016 7:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wendabr
 
Příspěvky: 74
Registrován: úte črc 15, 2014 14:47
Oblast pátrání: Morava (bývalé panství Hodonín)

Re: Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod Brasl » úte srp 09, 2016 7:57

Zkomolené lat. servitus?
To ale neříká o dotyčném zda využívá něčí služebnosti (např. výměnkář) nebo je povinen služebností (např. čeledín, podruh).

http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... lo=checked
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod wendabr » čtv srp 11, 2016 7:16

To latinské servitus mě napadlo taky. Tak jsem se ještě jednou - a podrobně - do těch matričních zápisů podíval. Pojem servišťan se vykytuje pouze v poslední čtvrtině 19. století, pouze v Mutěnicích (sousední obce ten pojem neznají) a pouze u jedné osoby, právě zde uvedené. Vždy je to František Dubina a vypadá to tak, že farář pouze zapsal, jak se mu František představil. Protože je vždy zapsán pouze jako prarodič či kmotr narozeného dítěte, nepůjde s největší pravděpodobností o služebnost povinnou, ale o výměnkáře. (Pojem výměnkář je přitom v mutěnické matrice používán, pouze tento pán je psán jako servišťan).

Děkuji všem, uzavírám.
Uživatelský avatar
wendabr
 
Příspěvky: 74
Registrován: úte črc 15, 2014 14:47
Oblast pátrání: Morava (bývalé panství Hodonín)

Re: VYŘEŠENO___Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod Arin-Gark » stř črc 17, 2019 7:10

Je to sice uzavřené, ale přesto bych k tomu svojí troškou do mlýna přispěl, když jsem na to teď narazil.
Na pojem servíšťan jsem taky narazil pouze v Mutěnicích, ale není pravda, že by se objevoval jenom u Dubiny. Vyskytuje se třeba i v oddací matrice v roce 1903 u Vaculoviče a pokud si dobře vzpomínám, tak v první půlce 19. století se tam dá celkem často narazit na "povolání" Servistker, což bude jistě to samé. Význam jsem nikdy nikde nedohledal, ale jistou stopu bych hledal v tom, že v Mutěnicích se části obce říká Servístky. Od čeho to ale vzniklo a jestli byli obyvatelé Servístek nečím specifičtí, to by mě samotného zajímalo.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Re: VYŘEŠENO___Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod Karla55 » ned črc 21, 2019 16:47

Na http://www.soupispamatek.com/okres_hodo ... utenic.htm jsem se dočetla:

"Na jaře roku 1852 se na dobu jednoho roku (do jara 1853) přistěhoval z Hodonína do Mutěnic dvacetidevítiletý panský kočí Josef Masaryk. ... Jel dědinou nahoru do Servístek k Oboře až k panské chalupě v „Cihelně“ č. 58 (nynější čp. 120). ..... Chalupě se říkalo "drábovna". Byla to vlastně chatrč s doškovou střechou, kterou postavil císařský velkostatek v části zvané „Servístky“ (od latinského „servius“, to je „služebnost“ jíž byly chalupy v Servístkách zatíženy). Drábovnu tedy obýval služebník mutěnského panského dvora. ...."
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: VYŘEŠENO___Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod jitka.i » čtv dub 15, 2021 20:44

Také by mne zajímalo, co znamená servišťan.... Pátrám po předcícha začala jsem sesatvovat rodokmen. A už moje babička má v RL zmínku o tom, že její otec byl servišťan. Mimochodem je to T. vaculovič z Mutěnic. Už tu zmínka o Vaculovičovi v předešlých příspěvcích byla. Pokud někdo bude vědět víc, byla bych ráda. nevím, jak je zde komunikace živá....vidím tu příspěvky několik let staré.
jitka.i
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 15, 2021 20:37
Oblast pátrání: celá ČR
Rodokmen online: MyHeritage - j.ibrahim@centrum.cz

Re: VYŘEŠENO___Mutěnice 1884 - majetkový status - serviščan

Příspěvekod Mistr Jan » čtv dub 15, 2021 21:37

Kolega wendabr tu byl naposled před týdnem...ale stejně, přispívá dost sporadicky. Jistější by podle mě bylo mu napsat mail.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků