HOTOVO Význam povolání

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

HOTOVO Význam povolání

Příspěvekod danuseko » ned črc 17, 2016 16:16

Při hledání v matrikách a jiných jsem našla jako povolání komptoristka. Můžete mi někdo poradit, co to bylo za povolání? Děkuji Dana
Naposledy upravil danuseko dne ned črc 17, 2016 16:28, celkově upraveno 1
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko
 
Příspěvky: 755
Registrován: pát črc 08, 2011 20:37
Bydliště: Bílina, Kopisty (Most)
Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Re: Význam povolání

Příspěvekod Kašpar » ned črc 17, 2016 16:24

danuseko píše:Při hledání v matrikách a jiných jsem našla jako povolání komptoristka. Můžete mi někdo poradit, co to bylo za povolání? Děkuji Dana


Byla to - dnešními slovy řečeno - kancelářská síla, snad sekretářka.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Význam povolání

Příspěvekod danuseko » ned črc 17, 2016 16:28

Děkuji Kašpare, myslela jsem si to, protože jsem na jiném zápisu našla okresní soud, takže něco jako koncipient jestli to tak můžu uvést. Díky moc.
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko
 
Příspěvky: 755
Registrován: pát črc 08, 2011 20:37
Bydliště: Bílina, Kopisty (Most)
Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Re: Význam povolání

Příspěvekod Kašpar » ned črc 17, 2016 16:38

danuseko píše:Děkuji Kašpare, myslela jsem si to, protože jsem na jiném zápisu našla okresní soud, takže něco jako koncipient jestli to tak můžu uvést. Díky moc.

I tak by se to dalo chápat

edit: Google dává rovnítko mezi Komptorist a Kontorist.
Kontorist je dle
https://books.google.cz/books?id=oM1W30dLvpEC&pg=PA246&lpg=PA246&dq=komptorist%2Bwiki&source=bl&ots=WngAdJ1OR3&sig=ogfwBQajYOkhw1UCof5201z6W9Q&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwjp7bvz7PrNAhXFzxQKHc1UAIEQ6AEIJDAA#v=onepage&q=komptorist%2Bwiki&f=false
knihy Wohnungs-Anzeiger und Adressbuch der Oberbürgermeisterei Düsseldorf pro 1850 "Kontorist ist jemand der in einem Büro/einer Registratur
tätig ist und dort anfallende Arbeiten erledigt
"


edit 2:
dle wiki je Kontorist
"Ein Kontorist (weibliche Form: Kontoristin) ist ein Begriff für einen Angestellten, der einfachere Büro- und Verwaltungsarbeiten wie Registraturarbeiten, Karteiführung, Schreiben von Adressen in einem kaufmännischen Betrieb erledigt."
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků