Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod slowwaltz » pát čer 10, 2016 22:02

Dobrý večer,

nevěděl by někdo prosím, co znamená příčina smrti uvedená v tomto zápisu https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree ... 1&zoom=371 - 4. zápis odspodu (mrtvý zrozenec). Čtu to jako partus protofractus, forcipe finitus, ale ani google neví, co to znamená =)

Děkuji, TK.
slowwaltz
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 08, 2016 2:31

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod Dawid » pát čer 10, 2016 22:11

Doslova předčasně prolomený porod ( = potrat v pozdnější fázi těhotenství), zakončený kleštěmi. Nic hezkého.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod slowwaltz » pát čer 10, 2016 22:16

Děkuji! A můžu poprosit o zdroj?
slowwaltz
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 08, 2016 2:31

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod Dawid » pát čer 10, 2016 23:36

No, slovník :) Plus díky znalosti latinské gramatiky člověk "rozplete", jak je takováhle delší fráze vlastně seskládaná (např. není asi úplně zjevné, že "forcipe" je 6./7. pád od "forceps").
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod slowwaltz » sob čer 11, 2016 10:55

Jo tak =D A nevíte jaké míval obvykle tento způsob "porodu" následky?
slowwaltz
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 08, 2016 2:31

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod slowwaltz » sob čer 11, 2016 14:07

Děkuji. Jen abych osvětlila, proč se takhle ptám. Moje babička byla z deseti dětí - 7 holek, 3 kluci, a podle všeho z těchto desti dětí měli jen dvě vlastní děti a z těchto dvou dětí mělo jen jedno další dítě a to dítě jsem já (jedináček). Příjde mi to zvláštní a tak pátrám po osudech babiččiných sourozenců. Slečna, na jejíž "porod" jsem se ptala na začátku, byla babiččina sestra Ema (nar. 1899) a tak mě napado, jestli po tomto porodu třeba už nemohla mít další děti a proto se nevdala, nebo nevím....
slowwaltz
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 08, 2016 2:31

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod slowwaltz » sob čer 11, 2016 15:48

Ještě mne napadá, že byste zde mohli poradit... Další z babiččiných sourozenců, bratr Karel, byl za Druhé světové v KZ - snad Dachau, pobyt tam přežil, ale zemřel údajně krátce po osvobození na tyfus či úplavici, neznámo kde (možná "v Krkonoších"). Nenapadá vás, jak by se mohlo zjistit něco bližšího? Nemám bohužel ani jeho přesné datum narození, pouze rok (snad) 1915...
slowwaltz
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 08, 2016 2:31

Re: Příčina smrti: partus protofractus, forcipe finitus

Příspěvekod kikinecka » čtv črc 28, 2016 14:39

K tomu Karlovi - pokud víte, kde se narodil na tomto odkazu stačí napsat místo narození a ono vám to ukáže všechny osoby z toho místa co tam byli
http://www.pamatnik-terezin.cz/vyhledav ... k-pobocky/
Aspoň tak já se tak dopátrala svého strýčka.
kikinecka
 
Příspěvky: 494
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků