Stránka 1 z 1

Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pon kvě 23, 2016 17:43
od m.k.85
Dobrý den, prosím o vysvětlení pojmu hofferská chaloupka nebo Hoffer. Jaká vrstev v ní bydlela apod.
Děkuji.

Re: Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pon kvě 23, 2016 17:53
od Zora
viewtopic.php?f=19&t=4118&p=21175&hilit=hoffer#p21175

část týkající se slova Hoffer.

Můžete hledat i další diskuze na toto téma,většinou se shodujeme na tom,že se jednalo o méně majetného,nevlastnícího vlastní obydlí.

Z

edit

označení Hoffer je od slova

Hof (der) - dvorec
Hof (der) - dvoření
Hof (der) - dvůr
Hof (der) - hostinec
Hof (der) - nádvoří
Hof (der) - statek
tedy ten, kdo pracoval pro statek, dvorec,dvůr, přeneseně na"ploše"dvoru,statku.
Majitelé usedlosti mohli mít na svém pozemku a domek, chalupu, určenou k obývání.

Z

Re: Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pon kvě 23, 2016 18:30
od m.k.85
Děkuji za navedení na odkaz. Tedy Hoffer je v podstatě obdoba podruha...
Můj nejstarší předek totiž koupil v 18. stol. hofferskou chaloupku od nevlastního otce, ale parametry podruha nesplňoval.. Bydlel tady se svojí rodinou a dědili ji jeho potomci. I když u zápisů o narození jeho prvních dětí v této chaloupce byl kaplanem označován,někdy jako Inmamm (podruh), někdy jako Einwohner (obyvatel), až později ustáleně, jako Häusler (domkař). Nemohla být hofferská chalupa místo, kde nechávala vrchnost bydlet nemajetné pomocníky vrchnosti, tedy Hoffery a pak tuto hofferskou chalupu "zakoupil" můj zmiňovaný předek?

Re: Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pon kvě 23, 2016 18:38
od Zora
Nemohla být hofferská chalupa místo, kde nechávala vrchnost bydlet nemajetné pomocníky vrchnosti, tedy Hoffery a pak tuto hofferskou chalupu "zakoupil" můj zmiňovaný předek?

ano,mohla -

Hoffer stejně tak mohl pracovat pro majitele usedlosti,nemuselo se přímo jednat jen a jen o vrchnost.

K těm německým názvům v matrice - ono jde o slovo,označující někoho bez vlastního obydlí.
(zcela tupě si to pro sebe překládám jako vbydlený,bydlící u někoho)

Najděte si tady slovo podruh podruhem mohl být i chalupář,domkář,kterého půda neuživila,neboji neměl, stejně jako řemeslník,třeba švec, kterého jeho řemeslo neuživilo a tak se nechal najímat na příležitostné práce.

Z

Re: Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pon kvě 23, 2016 18:54
od m.k.85
Už jsem více v obraze. Děkuji Vám paní Zoro.

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pon kvě 23, 2016 20:41
od Zora
Monika píše:Z
1. (čí [„hospodáře“] ap.) osoba bez vlastní usedlosti bydlící (popř. i zaměstnaná) v něčím domě, pozd. též nájemník n. podruh
[/quote]


Napsala jsem:

Najděte si tady slovo podruh podruhem mohl být i chalupář,domkář,kterého půda neuživila,neboji neměl, stejně jako řemeslník,třeba švec, kterého jeho řemeslo neuživilo a tak se nechal najímat na příležitostné práce.


Tedy prvotně ta osoba, o které píšete Vy a druhotně ta osoba,o které píšu já.
Myslím, že nejsme v rozporu,tu první nejčastější možnostjsem výslovně neuvedla, tak nějak mně přišlo, že je obsažena v dotazu.
Z

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: úte kvě 24, 2016 17:09
od Zora
Moniko, OK

tahle diskuse se táhne hrozně dlouho, opravdu k tomu nemám co nového říct. Tím se nechci vyhýbat diskuzi.
Jen opravdu nemám co dodat, vše jsem již vypsala v minulých diskuzích.
Díky za pochopení.

Z.

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: úte kvě 24, 2016 18:04
od Dawid
Takhle: když to zase hodně zjednoduším, tak z pohledu vrchnosti byl podruhem ten, kdo k té vrchnosti nebyl v přímém nájemním vztahu, tj. kdo bydlel na půdě, kterou měl od vrchnosti pronajatou nebo přiřčenou někdo jiný. A ten "někdo jiný" mohl být:
1) jiný poddaný (jako individuální osoba) - pak nám vznikají ti "klasičtí" podruzi, bydlící u cizího sedláka ve světničce za chlívkem;
2) obec (jako množina všech poddaných v místě);
3) církev (v podobě místní fary nebo kostelního záduší). V případě obce a církve mělo podruží po stavební stránce většinou formu samostatně stojícího domu.

Takže jestli tady máme "hofera" (což je skutečně podruh) a "hoferskou chaloupku", tak bych předpokládál, že jde o domek na obecní nebo farní půdě. Ale to by se muselo ověřit v nějakém dobrém urbáři nebo (možná nejlépe) v josefinském katastru...

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: úte kvě 24, 2016 22:36
od Brasl
Podruh
Podruh, a, m., kdo v nájmu u někoho bydlí, nájemník, der In-, Mieth-, Hausmann, Inwohner; der Aftermiether. Na Mor. hofer, z něm. Hofherr, poněvadž bydlí na dvoře v chaloupce. Mřk, V. Pl.: podruzi. Přespolní a p-zi jsou pod platy. Kom. J. 621. P. toliko ve vsi, nájemník v městech slove; p. nemá ani polí ani chalupy: chalupník,domkář aspoň tuto. Jg. Vz Nájemník. P. popův. BO.
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... lo=checked
Statek mívá občas (u nás) zhruba čtvercovou podobu okolo dvora. Tři strany tvoří hospodářské stavení, chlévy a stodola. Čtvrtou stranu menší domek, výměnek. Pokud nebylo výměnkáře, tak asi dostal nájemníka, podruha, hoféra.
Tak bych to viděl já.

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 11:16
od latrucha
Jaké oblasti se váš dotaz týká?
Pokud jde o jižní Moravu, zde se jako hofeři označovali hlídači vinohradů, přeneseně pak i hlídači polí (hlídali úrodu).

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 11:43
od Dawid
Nejde o záměnu s hotařem? Vinohradský hlídač se standardně označuje jako hotař, ne hofer...

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 13:03
od m.k.85
Ano, o Jižní Moravu jde.Přesně Snovídky na Vyškovsku,ale tato lokalita ještě do vinařského kraje nespadá.V současnosti určitě ne a v minulosti asi také ne.
Co se týče toho hofera,tak můj předek koupil tuto hoferskou chaloupku v r. 1785 a u prvních jeho narozených dětí v této chalupě, od r. 1791 byl farářem označován, jako podruh, obyvatel a až později byl psán, jako domkař. Tomu nerozumím, když ji koupil nebo převzal právo, tak proč byl v matr. zápisech zprvu takto veden? Možná chyba zapisovatele.

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: pát čer 10, 2016 21:44
od Dawid
Už jsem to nastiňoval výše, ale ještě to rozvedu: některé kategorie podruhů byly z pohledu své vrchnosti podruhy, ale řada jiných institucí s nimi nakládala jako s držiteli vlastního hospodářství. Zejména úřady státu (panovníka) evidovaly obecní a církevní podruhy jako samostatné hospodáře pro účely zdanění.
Takže Váš předek velice dobře mohl být vlastně podruhem i domkářem zároveň - záleželo, ze které perspektivy jste se na to díval :) A zrovna během 80. let 18. století proběhla řada reforem (zrušení nevolnictví, daňové reformy...), které v té veřejné správě panovníka oproti vrchnostem významně posílily.

Re: Vyřešeno Hoferská chaloupka

PříspěvekNapsal: sob čer 11, 2016 6:55
od latrucha
Ano, moc se omlouvám za matení, spletla jsem to s hotařem. Děkuji za upřesnění.