Kdo je to Schrankzifer ?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Kdo je to Schrankzifer ?

Příspěvekod makke » úte led 26, 2016 17:58

Dobrý den,

neznáte někdo správný výraz pro schrankzifra, narazila jsem na text, kde se němčina komolí s češtinou a ani můj starý slovník z poloviny 19. století tento termín nezná. Pro objasnění situace, je to úřední výslech kameníka, kvůli nezaplacenému mýtu za kámen na dlažbu do kostela. On se brání, že mýto měla platit vrchnost, protože ta dopravu kamene, zajišťovala robotou. Jedna z otázek je formulována takto:

Když jsem za Einnehmer (výběrčí) do kostela šel a dlažbu u kostela srovnanou viděl, doptavajíce se odkud přivezena jest dne 1. Aug. Mistra Kamenického skrze Schrankczifra na Mejto citiroval, proč se nedostavil a dostaviti nechtěl?

IMG_7010.JPG


Děkuji
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Kdo je to Schrankzifer ?

Příspěvekod Radix » úte led 26, 2016 18:34

Myslím, že šrankcifr byl mýtný. Viz šranky = závory.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Kdo je to Schrankzifer ?

Příspěvekod sanssouci » pon úno 01, 2016 15:53

Nestojí tam náhodou Schwenkzihra, dnes asi Schwenkzieher. To by znamenalo, že so otočil.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Kdo je to Schrankzifer ?

Příspěvekod makke » pon úno 01, 2016 16:14

Já tam vidím Schrankzifra, což i logicky odpovídá textu, jde tam o spor o mýto. Spíš bych se přikláněla k názoru, že se opravdu jedná o mýtného.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků