Vysvětlení maschionis-marchionis Vyřešeno

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Vysvětlení maschionis-marchionis Vyřešeno

Příspěvekod Kačka » čtv led 14, 2016 19:27

Při pátrání po svých předcích jsem v matrikách narazila na pojem marchionis možná maschionis de baaden tedy marchionis de baaden baaden, popř jen jedno baaden :) zkoušela jsem hledat na internetu, v latinských i německých slovnících, nenašla jsem nic. Tak trochu jsem si říkala, že proto, že je to u zápisu zemřelého, půjde o nemoc, ale nedávno jsem to našla i u zápisu narozených. Souvisí to nějak s městem v Německu?neznáte někdo vysvětlení? Před tím je psáno dominio-vlastnictví, jak jsem teď zjistila. Vkládám odkaz na zápis v matrice. Je to úplně poslední zápis na pravé straně, ale je psáno i u jiných zápisů
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=174
Naposledy upravil Kačka dne pát led 15, 2016 10:01, celkově upraveno 1
Kačka
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned úno 17, 2013 17:58

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod Radix » čtv led 14, 2016 19:43

Marchionis = markrabství.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod sanssouci » čtv led 14, 2016 20:18

Baden- Baden
Je to také v češtině:

http://www.deutsche-schutzgebiete.de/baden-baden.htm
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod Dawid » čtv led 14, 2016 20:43

"Marchionis" je přesně "markraběte" (2. pád, koho-čeho). Takže "poddaní pana markraběte bádenského".
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod Kačka » čtv led 14, 2016 20:44

děkuji všem :)
Kačka
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned úno 17, 2013 17:58

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod Kačka » čtv led 14, 2016 20:54

Ještě mě něco napadlo :) To, že jsou poddaní markraběte bádenského asi nijak nesouvisí s tím, že odtud ti lidé i přišli,že? Jsou vlastně vůbec nějak doložená místa, odkud sem kdysi Němci přišli?
Kačka
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned úno 17, 2013 17:58

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod Dawid » čtv led 14, 2016 21:36

Místa původu těch lidí tam máte napsaná, přepokládám, že jsou všechna někde v okolí. Markrabě určitě jen měl koupené některé panství, na které pšovská farnost zasahovala.

A jestli se ptáte obecně na české ("sudetské") Němce jako celek, tak u těch se dá jen určit, z kterého regionu Německa do které části Českých zemí přišla jaksi rozhodující, nejpočetnější část - protože si s sebou vždycky přinesli regionální nářečí, podle kterého se to pozná.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis

Příspěvekod Kačka » pát led 15, 2016 9:29

Ano, ta místa jsou v okolí, ale myslela jsem všeobecně. A existuje nějaká studie, která se dá koupit nebo najít na internetu, která se tím zabývá? Myslím příchodem německých obyvatel do Čech.Našla jsem vždy jen takové všeobecné shrnutí.
Kačka
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned úno 17, 2013 17:58

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis Vyřešeno

Příspěvekod Dawid » pát led 15, 2016 11:21

Studií je na to spousta, ale pokud chcete nějakou moderní (tj. ne z dob praštěného nacionalismu), českou (tj. ne v němčině), souhrnnou (tj. ne jen o jednom regionu) a ještě koupitelnou/stahnutelnou, tak to bude horší.

Možná něco z tohohle že by se ještě sehnat dalo?
Hodně oceňovaný autor je kdyžtak třeba Jan Klápště.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis Vyřešeno

Příspěvekod Kačka » pon led 18, 2016 12:35

Bohužel se mi tam objevuje jen rozcestník Katalogy a databáze Národní knihovny ČR :) , ale podívám se na zmíněného autora. Děkuji :)
Kačka
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned úno 17, 2013 17:58

Re: Vysvětlení maschionis-marchionis Vyřešeno

Příspěvekod Dawid » pon led 18, 2016 13:42

Kačka píše:Bohužel se mi tam objevuje jen rozcestník Katalogy a databáze Národní knihovny ČR :) , ale podívám se na zmíněného autora. Děkuji :)

Aha, omlouvám se, špatná práce s cache...
Zkrátka: spoustu literatury najdete v katalozích knihoven, když použijete klíčové slovo "kolonizace" (s nějakou specifikací místa - "Česko", "Čechy"...)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků