Consul et civis

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Consul et civis

Příspěvekod janrichtercz » sob pro 05, 2015 21:15

Přeji dobrý večer,

zde http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =353&h=152 u záznamu narození Marie Anny Essenthierové (Ehsentierové) je u otce uvedeno Wenceslaus Ehsentier "consul et civis" pokud dobře čtu. Nevíte někdo, co to znamená? V pozdějších záznamech u narození jeho dalších dětí je uveden jako "senator" a ještě později jako "primas". Moc děkuji za jakékoliv informace.
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Consul et civis

Příspěvekod Radix » sob pro 05, 2015 21:19

Konšel a občan?
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Consul et civis

Příspěvekod janrichtercz » sob pro 05, 2015 21:20

Děkuji moc. Ještě ve straším záznamu zde http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =473&h=204 je uveden jako Civis Epiphrasius... ?
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Consul et civis

Příspěvekod Dawid » sob pro 05, 2015 22:14

"Consul" je skutečně konšel, "civis" tady znamená měšťan.
A v tom druhém máte "epiphiarius", což je častá přesmyčka slova "ephipiarius" - sedlář.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Consul et civis

Příspěvekod janrichtercz » sob pro 05, 2015 22:57

Tak to sedí, Václav byl mistrem sedlářským. Moc Vám děkuji :)
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků