"Umřel v botech" HOTOVO

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

"Umřel v botech" HOTOVO

Příspěvekod Zuz1996 » sob lis 28, 2015 23:15

Setkává se někdo také s tímto výrazem u nemanželských dětí? Jde mi konkrétně o rosickou farnost a to nejstarší matriku. Př. http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=130 17.9. Martin, otec nevím kde je, umřel v botech.
Někdy je také utopil se v botech, nemohu najít konkrétní zápis, ale myslím, že jsem našla i podobu utopil se v botech na sv. Jána atd..

Nikde jinde jsem se s touto formulací nesetkala, ale pro rosickou farnost je to dost časté.

Plus tenhle zápis, myslíte že je to něco podobného jako formulace výše nebo uvedená příčina úmrtí otce u narození dítěte? Ale nemělo by tam pak být jméno otce? http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=142 4.12. Barbora otec spadl z kamen, zabil se hned ....

Děkuji
H
Naposledy upravil Zuz1996 dne úte pro 01, 2015 20:19, celkově upraveno 1
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: "Umřel v botech"

Příspěvekod Dawid » ned lis 29, 2015 0:10

Tyhle lidové výrazy, obsahující vždycky nějaký kuriózní způsob přijití o život (sám znám třeba "utopil se v podmáslí"), jsou opravdu dost časté. A všechny znamenají, že dotyčný utekl od matky s čerstvým dítětem a nechal ji na něj samotnou.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: "Umřel v botech"

Příspěvekod petra28 » úte pro 01, 2015 11:07

To bych celkem i doporučila obrátit se na tamní obyvatelstvo, protože klidně můžou tohle spojení používat dodnes. Tady na fóru jsem zahlédla i diskuzi o pojmu "odjel do Ameriky" nebo "je v Americe", což znamenalo, že je v kriminále. A dále cituji z jiné diskuze: "V učebnici pro začínající rodopisce je uvedeno, že nebyl-li otec znám, tak se objevovaly zvláštní zápisy farářů v rubrice "otec". Např. - "otec spadl z jahody, otec se utopil na ledu na sv. Štěpána, otec se utopil ve sladké kaši."
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: "Umřel v botech"

Příspěvekod Dia_linn » úte pro 01, 2015 15:06

Trochu mimo - ale přesto se podělím. V rodině mého muže se říká "spadl do rejže" ve významu buď "zmizel" nebo pak když dítě někoho hledá a dospělý mu nechce odpovídat.
Napadlo mě, jestli to právě nemá původ v tom vesnickém označování "neexistující osoby" otce....
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí

Re: "Umřel v botech"

Příspěvekod Zuz1996 » úte pro 01, 2015 20:19

petra28- ptát se nemusím v oblasti žiji :) Tohle "označení" nemanželského dítěte mizí s přechodem matriky do latiny, dnes už se tu vůbec nic podobného nevyskytuje.

Každopádně moc děkuji za odpovědi.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků