Binkljuden, Pinkljuden

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Binkljuden, Pinkljuden

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř zář 30, 2015 8:04

Několikrát jsem na ten pojem v matrikách narazila a tady je to hezky popsané.
Cituji, Ruth Bondyová, Rodinné dědictví, strana 48:

"Hlavní obživou židů sídlících na venkově v době zákazu vlastnit půdu a provozovat řemesla pro křesťanské obyvatelstvo byl podomní obchod. Židovští hauzírníci putovali s rancem na zádech od vesnice k vesnici, živili se hlavně chlebem a cibulí, protože se nedotkli nekošer stravy nežidů, spali na seně u sedláků a většinou se vraceli z cest domů jen ve čtvrtek večer, nejpozději v pátek dopoledne, aby mohli světit šabat v kruhu své rodiny a svých souvěrců. Říkalo se jim Pinkljuden či Binkljuden, Židi s rancem.
....
strana 49:
Hauzírníci se většinou scházeli v místě svého pobytu v neděli ráno, aby mezi sebou ustavili cesty následujícího týdne. Podle nepsané smlouvy nešel žádný hauzírník do vesnice, v níž měl jiný v úmyslu nalézt svou skrovnou obživu, každý se držel svého rajónu. Soupis 187 židů z Jemnice na Moravě uvádí, že většina z nich se živí podomním obchodem jen s velkou nouzí- a tak tomu bylo skoro všude. Po Židech s rancem zbylo jen jediné rodinné jméno: Pinkerle, které časem vymizelo. Jedna z rodin Pincherlů se vystěhovala z Moravy do Itálie a tam syn, narozený r.1907 v Římě, zvolil za svůj pseudonym jméno země svých předků: Alberto Moravia se stal jedním z nejznámějších spisovatelů své doby."
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne čtv říj 01, 2015 8:14, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Binkljuden, Pinkljuden

Příspěvekod Věra Mátlová » stř zář 30, 2015 20:19

Kdoví, jestli AM měl/má nějaké potomky, kteří by se zajímali o svůj moravský původ? Nebo možná by to bylo zajímavé pro kolegu Monoptalma, který shromažďuje záznamy významných osobností třeba by se toho původního moravského rodu dopátral.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Binkljuden, Pinkljuden

Příspěvekod Zora » stř zář 30, 2015 20:27

dívala jsem se, ale to komplikované... ještě dědeček Alberta byl Ital, ale hlásil se k Moravě.

Navíc sestřenice Alberta, pokud jsem dobře pochopila, byla manželkou Fermiho...
Sestra byla docela uznávaná malířka.
Zkoušela jsem hledat, kde na Moravě by se vyskytovalo příjmení Pincherle, ale bohužel, zatím mě nenapadlo, jak vyloučit z nabídek Alberta Moraviu. Vždye to stočí k němu, žádné české město nevypadne :-(
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků