mařa

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

mařa

Příspěvekod makke » úte zář 15, 2015 12:40

Dobrý den,

děvče pokřtěné jako Mařa, u sňatku uvedena jako Marie, u dětí uvedena jako Mařa nebo Magdalena. V úmrtí uvedena Magdalena. Domnívám se, že se jedná o jednu a tutéž osobu a různé varianty odvozené od jména Máří Magdalena (domněnku mi potvrzuje i blízkost data narození a svátku Máří Magdaleny) . Normálně bych tento dotaz ani nevnesla, ale situace je trochu komplikovaná, protože příjmení jejího muže a po sňatku tedy i její kolísá. Nejprve uvedeno jako Rouček, poté jako Jelínek vel Rouček a ke sklonku života jen Jelínek. Důvod změny se mi doposud odhalit nepodařilo, ale výsledkem je, že mě to celé nějak mate a pro jistotu to dávám sem. Neb víc hlav víc ví.


Děkuji
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: mařa

Příspěvekod ozana » úte zář 15, 2015 12:46

Příjmení po chalupě (střeše)?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: mařa

Příspěvekod Zora » úte zář 15, 2015 12:48

Oblast? obec?

I na Vysočině byly změny příjmení podle gruntů.

Mařa - Marie, Máří Magdalena - souhlas, může se jednat o stejnou osobu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: mařa

Příspěvekod makke » úte zář 15, 2015 13:04

Příjmení po chalupě mě taky napadlo, ale pozemková kniha je až z pozdějšího období a tak je majitel domu uveden alibisticky "jelínek nebo rouček" . Napadlo mě, že mohl mít příjmení i po jedné z manželek (měl celkem tři, ale ani jedna nebyla Jelínková).

Protože je to komplikované tak to uvedu celé. Neboť jdu ze současnosti do minulosti tak jsem primárně začala rodem Jelínku, který se přes přechodné období trvající asi 40 let !!! (dvě generace) psal "Jelínek nebo Rouček" či jen Jelínek. Nicméně podle všeho započal jako rod Roučků.


1761 sňatek, ženich Josef Rouček, nevěsta Marie Ryšavá.
1762 dítě,rodiče Josef Jelínek a Magdalena
1765 dítě,rodiče Josef Rouček a Mařa
1768 dítě,rodiče Josef Rouček a Mařa
1772 dítě, rodiče Josef Jelínek a Magdalena

všechny události od roku 1773 se udály v Lukách nad Jihlavou č.p.7
1773 umírá Magalena Rouček
1773 sňatek vdovec Josef Rouček a Anna Vesfalt
1774 umírá Anna Jelínek
1774 vdovec Josef Jelínek si bere Kateřinu Doležal

Tím příjmení jsem si víceméně jistá, poslední zrnko pochybnosti ve mě vyvolala Magdalena, protože je u sňatku uvedena jako Marie a u narození jako Mařa. A protože jsem z toho už úplně zblblá, tak jsem to napsala sem a očekávám, že mi někdo pro klid duše napíše, že to tak může být :-)
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: mařa

Příspěvekod makke » úte zář 15, 2015 13:04

Zoro díky, přesně toto jsem chtěla slyšet :-)
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: mařa

Příspěvekod Zora » úte zář 15, 2015 14:05

a lokalita?
:-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: mařa

Příspěvekod makke » úte zář 15, 2015 16:48

Luka nad Jihlavou
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: mařa

Příspěvekod Zora » úte zář 15, 2015 17:00

http://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy ... 22%7D&ri=0
Mám podobnou změnu příjmení v Hrutově. Přišli s příjmením Hons z Přímělkova (severně od Brtnice) , pro matriku měli příjmení Musil - s největší pravděpodobností to bylo příjmení předcházejícího majitele, který na gruntě po jeho prodeji bydlel a zemřel - po čase se zase stali nositelem příjmení Hons.
V některém ze starších příspěvků psala Branwen o, vlastně příjmích po chalupě, v podobné oblasti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků