Podučitel-učitel-národní učitel

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Podučitel-učitel-národní učitel

Příspěvekod HonzaG » pát črc 31, 2015 7:23

Dobrý den,
v matričních zápisech jedné "učitelské" větve mého rodokmenu z druhé pol. 19.stol. jsou zápisy povolání: podučitel, učitel nebo národní učitel. Mohl by mi prosím někdo vysvětlit rozdíly mezi těmito pojmy?
Děkuji
Uživatelský avatar
HonzaG
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 01, 2015 8:58
Oblast pátrání: Pelhřimov, Jihlava, Humpolec

Re: Podučitel-učitel-národní učitel

Příspěvekod Zora » pát črc 31, 2015 7:49

http://www.hostivickahistorie.cz/skolstvi/Slovnik.pdf
Zkuste si přečíst tenhle text, některé Vaše pojmy jsouo tam vysvětleny - je to pdf, takže nelze vyhledávat.

např.
Guberniálním nařízením z 19. října 1848 byl zrušen ponižující název „učitelský
pomocník“, ale byl nahrazen podobně nedůstojným překladem německého názvu
„podučitel“.

edit
Změnu v uspořádání rakouského školství přinesly tzv. Hasnerovy školské zákony z let
1867–1869, které zavedly státní dozor nad školami. Říšský zákon č. 48 z 25. května 1868
zrušil dohled církve nad výukou kromě vyučování náboženství a říšský zákon č. 62 ze
14. května 1869 stanovil pravidla vyučování v obecných školách. Podle § 1 druhého
uvedeného zákona „školy obecné zřízeny jsou k tomu, aby dítky v mravnosti a nábožnosti
vychovávaly, ducha jejich vyvíjely, známostí a zběhlostí, jichž mají k dalšímu vzdělání
v životě zapotřebí, jim poskytovaly a byly základem, by se z nich stali hodní lidé a občané.“
Na jednotřídních školách se podle nového zákona ustanovoval učitel, na dvou- až
trojtřídních mohlo být jedno místo podučitelské, na čtyř- a pětitřídních školách se mohli
ustanovit dva podučitelé a na větších školách směli tvořit podučitelé nejvýše třetinu
učitelského sboru. Rozdíl mezi učitelem a podučitelem spočíval především ve výši
služného. Později, podle zemského zákona z roku 1903 se začal podučitel označovat jako
učitel II. třídy a z učitele se stal učitel I. třídy. Vrchním správcem školy byl vrchní učitel čili
nadučitel, v praxi však zvaný řídící učitel. Náboženství vyučoval farář, kaplan nebo některý
náležitě způsobilý učitel. Zvláštní kategorii tvořily učitelky ženských ručních prací, zvané
též industriální učitelky, jedině ony směly v letech 1875 až 1919 vyučovat i vdané. Nově
bylo zavedeno pravidlo, že vždy po pěti letech služby se má služné zvyšovat o 10 %.

Je třeba si to přečíst celé - mám pocit, že učitelem se mohl stát pouze ten, kdo žádně vystudoval učitelský ústav a složil odbornou zkoušku.
Učitelem naopak nemohl být ten, kdo si vzdělání teprve doplňoval. ale mohu se mýlit

2 edit národní učitel
- to zřejmě nebude funkční označení, ale spíš obdivný titul ve smyslu, že se stará o vzdělání v širokém okruhu .
Našla jsem tuto zmínku:

Antonín Janů
(
Antonín Janů byl pedagogickým spisovatelem a reformátorem. Jeho hlavní spisy jsou: O sebevědomí učitelském, Jazyk mateřský a škola obecná a dále životopis jeho tchána Jan Sluníčko, národní učitel.
http://www.mu-vozice.cz/showpage.php?name=osobnosti


Doporučovala bych zkusit najít dějiny škol, ve kterých Váš předek působil, to by rozhodně asi pomohlo více.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Podučitel-učitel-národní učitel

Příspěvekod HonzaG » pát črc 31, 2015 9:40

Děkuji,
ty školní kroniky mě taky napadly, už jsem poslal příslušný dotaz :-)
Uživatelský avatar
HonzaG
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř črc 01, 2015 8:58
Oblast pátrání: Pelhřimov, Jihlava, Humpolec

Re: Podučitel-učitel-národní učitel

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát črc 31, 2015 10:13

Praděda byl řídící v Osnici/Jesenici a dochovalo se o něm kousek povídání v kronice. Moc hezké :-) Můj děda se ve škole i narodil. Vtipně jsem pak žila s rodiči taky ve škole- táta byl, mimo jiné, školník- 30 let tam naši bydleli. Dělám si srandu, že jim chybí školní zvonění.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Podučitel-učitel-národní učitel

Příspěvekod Brasl » pát črc 31, 2015 15:17

Národní učitel = k českým tradicím a jazyku se hlásící a je vyučující. - tedy asi českého cítění (obrozenecká doba, národní školy, domy, divadlo, museum, atd.)
O jeho vlastnostech:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... o?id=59448
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Podučitel-učitel-národní učitel

Příspěvekod Miloš Šťastný » ned srp 16, 2015 9:34

Chci jako učitel jen doplnit: U větších škol bylo postavení Nadučitel, učitel a podučitel dáno nejen délkou praxe, výši platu a kvalitou ubytování, rozdíly byly značné. Podučitel byl často exkurendo učitel - přespolní, chodil do přiškolené obce a vracel se zpět denně
Miloš Šťastný
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob pro 13, 2014 14:47
Oblast pátrání: Rouchovany a okolí


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků