Seydler

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Seydler

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 19:31

Co byl když byl někdo Seydler? ( matrika Velká Upa, Z 1718-34, opakuje se vícekrát )
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Seydler

Příspěvekod luko » sob čer 27, 2015 20:02

V překladači jsem nebyl úspěšný,ale mám takový nápad,jestli to není sedlář.V dnešní němčině je to sattler.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Seydler

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 20:09

Karel75 píše:Co byl když byl někdo Seydler? ( matrika Velká Upa, Z 1718-34, opakuje se vícekrát )


dejte sem, prosím, nějaký odkaz

býti - se psávalo seyt, seyd

spíš bych odhadem, možná řekla osedlý, zde pobývající, ale bez jakýchkoliv slovníkových jistot :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seydler

Příspěvekod sanssouci » sob čer 27, 2015 20:09

Píše se to asi Seidler. To byl člověk, který si vydělával peníze tím, že čistil a prodával zvířecí vnitřnosti.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Seydler

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 20:10

Jen mě mate, že by se toto povolání vyskytovala v matrice vícekrát... já jsem na to tedy ještě v matrice nenarazila
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seydler

Příspěvekod sanssouci » sob čer 27, 2015 20:14

No jo, nějaká střeva na salám. Dnes to je plastika.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Seydler

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 20:20

Záznamy jsou v matrice pár stránek od sebe...
http://LeteckaPosta.cz/649981842
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Seydler

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 20:26

sanssouci píše:No jo, nějaká střeva na salám. Dnes to je plastika.



To vše dělal řezník. Nenašla jsem nic podobného ani ve slovníku Dobrovského... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seydler

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 22:09

Od Grete aneb byly v Úpě lesní včely?

Bei den Alten Berufen habe ich Zeidler gefunden. Das ist ein Imker, Bienenzüchter, aber auch Samler von Honig von den Wildbienen. Seidler ist mir nicht bekannt. Wenn Du mir einmal den link von einem Originaleintrag in den Matriken senden kannst, sehe ich mir das auch noch einmal an.

Mezi starými povolání jsem našla Zeidler. Je to včelař, ale také sběrač medu od lesních včel. Seidler - to neznám.
Pokud máte link na originál zápis v matrice, pošlete, podívám se ještě jednou.
------------

Já jsem se sice pokusila onu leteckou poštu stáhnout, ale napsalo mne to jen, že se stahuje a nic se nestáhlo (chyba bude zcela jistě u mě...). Nic dalšího se nezdařilo. Tak snad kdyby byl nějaký sken obrazovky? Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seydler

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 22:23

Hm, ale jestli to byl Seidler, tak k tomu nacházim na tuctech od sebe vzájemně kopírujících stránek jenom "Kuttler, Inhaber eines Sattelhofes". Kutteln jsou sice držky a Kuttelhof jatka, ale že by bylo takový povolání zastoupený někde častějc se mi nechce moc zdát. O Sattelhofu říká Wikipedie - https://de.wikipedia.org/wiki/Sattelhof - že to byl od roboty a poplatků osvobozenej dvůr, kterej ale musel majiteli panství pučovat koně (velice halabala přeloženo), ne že se tam hrabali ve střevech. Ale co já vim, já to taky dneska slyšim/čtu poprvý.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Seydler

Příspěvekod Brasl » sob čer 27, 2015 22:42

Zora píše:Já jsem se sice pokusila onu leteckou poštu stáhnout, ale napsalo mne to jen, že se stahuje a nic se nestáhlo (chyba bude zcela jistě u mě...). Nic dalšího se nezdařilo. Tak snad kdyby byl nějaký sken obrazovky? Z

Nejste sama, já už leteckou poštu ignoruji, nic se mě nestáhne, pouze se otevře další a další úvodní okno. Vždy.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Seydler

Příspěvekod Karel75 » ned čer 28, 2015 7:42

Obrázek v Rozepsaných na tomto emailu karelry.san[a]seznam.cz - heslo abcde12345x
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Seydler

Příspěvekod Zora » ned čer 28, 2015 7:50

dokonce jsem se snažila i vlézt Vám do pošty, Mně to tedy nefunguje. chybné heslo nebo uživatel :-)))

Zkuste obrázek vložit na ulozto.cz.

Vložíte naprosto bez problémů a rychle a nám se to otevře obratem. (když to zvládám já :-), tak, pro Vás malina)
Zora

edit nebo mně to pošlete a já to sem vložím
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seydler

Příspěvekod Kašpar » ned čer 28, 2015 8:14

Obrázky z Velké Úpy

Seydleri.jpg
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Seydler

Příspěvekod Zora » ned čer 28, 2015 8:33

Kašpare, super, dobrej nápad, dobrá práce :-))) Je vidět, že matriky Úpy máš v malíku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků