příčina úmrtí morbus brighti

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod janamic » pát čer 26, 2015 12:00

Narazila jsem zde http://digi.ceskearchivy.cz/cs/8431/202 na pětinásobné úmrtí dětí z jedné rodiny v období 20 dní (24.5.-14.6.) na morbus Brighti. Když jsem hledala český výraz a podrobnosti o nemoci, našla jsem odkazy k matce J.Škvoreckého a k autobiografické povidce, kde jsou popsány projevy nemoci. Česky se jedná o chronickou nefritidu.
Je možné, že by naráz umřelo pět dětí na chronickou nemoc, nebo se pod morbus Brighti může skrývat i jiná nemoc?
děkuji za odpověď
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Zora » pát čer 26, 2015 12:10

stačí zadat do googlu

V článku s názvem Poslanecká sněmovna:

Při častějším požívání alkoholických nápojů vždycky znatelně trpí soustava nervová. Pokud běží o ústřední nervstvo, snižuje se duševní schopnost, a to po každém excesu a nakonec trvale. U pijáka se dostaví tupost a slabost paměti, duševní pružnost vymizí a všechny vyšší zájmy se vytratí. Pokud běží o periferijní nervstvo, dostavují se zde často zánětlivé procesy, na př. polyneuritis alcoholica, provázená příznaky třesů, ataktickými pohyby až i ochrnutím. V ledvinách se dostavuje zánět a nakonec smrštění morbus Brighti. Častá jsou i onemocnění jater, smrštění a ztvrdnutí jater, jaterní cirrhosa, často doprovázená velkým exudátem. Také srdce bývá postiženo, a to jednak zánětem srdečního svalu, jednak tukovou degenerací, u pijáků piva působí škodlivé velké množství přijaté tekutiny, pro které musí srdce hypertrofovat. Rovněž chronická endartritis bývá onemocněním pijáků a je také často příčinou mrtvice.
http://www.psp.cz/eknih/1946uns/stenpro ... 104006.htm
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Popanz » pát čer 26, 2015 12:24

Nojo, ale z toho plyne, že těch pět dětí byli notorici. Hm...
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod janamic » pát čer 26, 2015 12:26

Tento odkaz, jsem samozřejmě také našla. Zde ale jde o 5 dětí -moje otázka je spíše na přítomné lékaře, je pravděpodobné aby mělo Brightovu chorobu pět dětí z jedné rodiny, mohla být něčím vyvolána, nebo by se mohlo jednat o záměnu s nějakou infekční nemocí?
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Zora » pát čer 26, 2015 12:43

Já jsem z toho článku nevyčetla, že se primárně jedná o alkoholismus .
Je tam psáno, že se jedná o smrštění jater po zánětlivém procesu.
Nic víc, nic míň. Nemusí být zcela jistě nutně vyvolán alkoholismem.

Zde zmínka: http://knihy.abz.cz/imgs/teaser_pdf/444 ... 703344.pdf

Zde velmi odborný popis glomerulonefritid - dnešní název
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Glomerulonefritidy
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Brasl » pát čer 26, 2015 14:10

Záněty nehnisavé. (Morbus Brighti.) Bright byl první, který roku 1827 upozornil na spojitost mezi jistými formami hydropsu i albuminurie a změnami v ledvinách.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4255039
...nezbývá nic jiného nežli vzíti za základ rozdělení nefritid průběh za života a rozděliti m. Brighti na 2 veliké skupiny nephritis acuta a chronica... (akutní nefritida ?)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocnění ledvin, většinou bakteriálního původu (doslova se jedná o zánět pánvičky ledvinné a ledviny).
Další názvy: nefritida, pyelonefritida, hnisavý zánět ledvin, pyelonefritis, akutní zánět ledvin, chronický zánět ledvin.
http://nemoci.vitalion.cz/zanet-ledvin/

A stejně mohou působit i některé toxiny rostlinného nebo živočišného původu ( například některé houby – například Amanita phalloides, hadí uštknutí, pavoučí nebo hmyzí jed, aflatoxiny ) i další látky ( například kyselina askorbová, odrezovací činidla, ethylenglykol ).
http://www.anamneza.cz/nemoc/Nefritida- ... ktory-2594
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Věra Mátlová » pát čer 26, 2015 19:58

A stejně mohou působit i některé toxiny rostlinného nebo živočišného původu ( například některé houby – například Amanita phalloides, hadí uštknutí, pavoučí nebo hmyzí jed, aflatoxiny ) i další látky ( například kyselina askorbová, odrezovací činidla, ethylenglykol ).


To mě přivádí k divoké myšlence na průběh otravy houbami - sice muchomůrka koncem května asi ve Vodňanech nerostla, ale třeba májovky, které se snadno spletou se závojenkou....... na následky těchto otrav umírají lidé i po několikatýdenním trpení. Dospělí by to možná s nějakými následky přežili.
Možná by se dalo uvažovat i o náhodném požití metylalkoholu - i když u toho dvou a půlletého dítěte je to už dost za vlasy přitažené, ale taková dětská banda dovede leccos -
Kdyby šlo o nějakou takovou rodinnou tragedii, možná by se našla zmínka v nějaké drbně, ale při zběžném prolistování Národních listů, Budivoje ani Budweiser Zeitungu z té doby jsem tam nic podobného nenašla. A že tam jsou podobné historky popisovány opravdu expresivně!
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Brasl » pát čer 26, 2015 21:48

Já bych si spíše tipl na infekci přes močové cesty od toho prvního. A pokud jde o způsob přenosu, tak koupelí. Koupali se jednou týdně, ve společné vodě, jeden po druhém, nejdříve nejmladší...
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Popanz » pát čer 26, 2015 22:09

Z toho, co tu stálo z různejch encyklopedií překopírovanýho, se nějaká otrava skutečně přímo nabízí a taky mi šlehla myslí, ale ta zase jednak nekoresponduje s tím třítýdenním vymíráním (který namoutě mluví pro teorii kolegy Brasla), druhak bych čekal, že by se v takovým případě doktor nevytahoval znalostma moderních chorob, ale napsal by prozaicky "otrava houbama" nebo "pokousaný pavoukem".

Jo a co se přenosu týče, dovolím si citovat z pamětí mý babičky, řeč je o konci 19. století:

Při druhém děcku, podvyživená snad již se zárodkem nemoce brzy vstala, prala, dítě zanedbala, to zemřelo a ona dostala souchotiny. Je mi nejasné, proč macecha, která měla mezitím několik dětí, si jí domů vzala stonat a umřít. Snad se bála soudu lidu. Prostě Božka zemřela ve svých 28 letech. Tehdy se na nákazu nevěřilo a tak pravděpodobně se ani po takové nemoci nedesinfikovalo, peřiny se nespálily a proto umíraly celé rodiny.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Věra Mátlová » sob čer 27, 2015 7:11

Taky mám případ, který si neumím vysvětlit, ač bych velmi ráda. Můj praprapra.... v roce 1842 koupil statek pro nejmladšího syna z prvního manželství a jeho nevěstu, ve smlouvě se velmi přesně popisuje, jak tam ještě šest let bude spolu s mladými hospodařit, protože byl sám relativně mladý, něco přes 50, a s druhou manželkou měl další malé děti. Za rok ale bylo všechno jinak, syn je při křtu svého prvorozeného psán jako "gruntovník, nyní (v jiné vsi) u koní slouží"stejně jako o dva roky později. Dalo by se říci, prostě se nesnesly dvě hospodyně, mladá s nevlastní tchýní .... ale na statku nehospodaří ani otec, kterého nalézám v opět jiné vsi, v rodišti jeho druhé manželky, kde umírá na "měknutí mozku". Pokud se tedy skutečně jednalo o ischemickou encefalomalaciii, mohl být příčinou těch zvratů postupný rozvoj choroby, jejíž příznaky se popisují následovně: Pacient kromě úbytku fyzických a pohybových schopností upadá i duševně, ztrácí orientaci mezi dobrým a špatným, popudlivý se stává zlým, z podezřívavosti se stává chorobná zášť...?
Po otcově smrti ss syn gruntu skutečně ujal a rod tam sídlí dodnes.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Brasl » sob čer 27, 2015 8:03

Věra Mátlová píše:Taky mám případ, který si neumím vysvětlit, ač bych velmi ráda.

A ekonomicky by se to vysvětlit nedalo? Převzetí gruntu = výplata sourozenců + ekonomické nároky výměnkářů? Minimálně důvod pro to, aby se rozhádali. Také je všechny grunt nemusel uživit.
viewtopic.php?f=16&t=12581&p=59212&hilit=p%C5%99ed%C3%A1n%C3%AD#p59277
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Věra Mátlová » sob čer 27, 2015 8:48

No hlavně mě zaráží, že přestali hospodařit. Na koupi gruntu bylo použito zčásti i věno nevěsty, a k vyrovnání nároků předchozch majitelů (po prodeji zůstali na výměnku) a dalších závazků tam měl otec ještě šest let hospodařit (..... na tom gruntu ještě váznoucí, guntoknihama zajištěný dluhy, zapraví za ženicha otec, pročež on si hospodaření to jest užívání gruntu skrze šest let a sice aš do zniech 1848 vyhrazuje do kterýho času taky on všechny povinnosti a břemena stoho gruntu sám vykazovat a ty mladý manžele u sebe bezplatnie živit bude....)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: příčina úmrtí morbus brighti

Příspěvekod Brasl » sob čer 27, 2015 9:08

Ona ale bude odpověď pragmatičtější. Sice došlo k převodu gruntu, ale nikoli k jeho fyzickému předání. "Budeme společně hospodařit", pro otce asi znamenalo, že nebude na svých zvycích, včetně rozdělení zisku, nic měnit, a syn tím pádem byl na tom hůř než námezdní síla, dělal zadarmo. Aby uživil rodinu, tak musel jít dělat k cizím. Mám dost podobný případ v rodině.
Jo, a také je v tom nemoc otce. Asi to, čemu se dnes říká - posttraumatický stresový syndrom (z 1. sv. války).
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků