ludimagister

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

ludimagister

Příspěvekod zrnka písku » úte led 18, 2011 16:12

Čím byl prosím Jan Tyl? Magister bych brala jako učitel, ale to ludi mě napadá leda ve spojitosti s ludo/hrát a tudy asi cesta nevede.
Obrázek
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod bursica.d » úte led 18, 2011 16:17

Cituji z knihy Josefa Peterky Cesta k rodinným kořenům : "... Ludimagister , ludimoderator = regenschori (zastával též funkci učitele)... Regenschori = správce kůru, učitel ..."
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod zrnka písku » úte led 18, 2011 16:33

Díky moc! Takže jsem nebyla až tak daleko, i když hra na varhany mě nenapadla (a měla, co taky jiného by se dalo "učit" za hru na vsi s 30 domy :-) )
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod bursica.d » úte led 18, 2011 16:35

Housle ... ?
Ráda jsem Vám pomohla.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod zrnka písku » úte led 18, 2011 16:38

No mě z přepracování napadaly docela blbosti, v roce 1771 např volejbal a podobně, ale varhany ani housle fakt ne :D
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

ad ludimagister

Příspěvekod Dagmar Hanáková » stř črc 27, 2011 19:40

Hezký den,
odkazuji Vás na http://cantores.wz.cz/uvod.html

Jinak vybírám:Učitelé byli nazýváni různě. Ve starší době Cantor, Rector,Rector scholae, Moderator scholae, nebo také Ludirector, Ludimagister, Ludi moderator, Scholiarcha, s postupující germanizací Lehrer, Schullehrer, Schulmeister, Schulmann. Samozřejmě to nebylo všechno totéž, nejvyšší hodnotu měl Rector respektive Schulmeister, jímž byl správce školy, pokud měla škola více učitelů. Na opravdu venkovských školách s jedním učitelem byl titul spíš odrazem toho, jak se na učitele dívá pan farář či úředník vrchnosti, jelikož to byla právě osoba, z jejíž ruky se nám ten či onen titul zachoval. Pro nás je ale podstatná ta skutečnost, že zejména u těch venkovských učitelů, o kterých jsme se právě zmínili, šlo o výjimku, když dotyčný neměl nic společného s hudbou.

Já jsem se v učitelích nedávno také "hrabala" a v této souvislosti jsem si přečetla knihu od Josefa a Marie Mikulíkových Rektor Jan Trnka. Myslím, že jste ze severu Moravy. V této knize jsou úžasně sebrány dějiny školství na Střítežsku (což je okolí Hranic na Moravě). Velmi doporučuji!!!
Srdečně zdravím
D.H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Brasl » ned črc 31, 2011 19:52

zrnka písku píše: ....co taky jiného by se dalo "učit" za hru na vsi s 30 domy )

Počet domů by vás neměl mýlit.
Vesnice s 30 domy mohla mýt i 500 nebo víc obyvatel (do r.1945), a hodně dětí. 6-10 dětí bylo normální (dospělosti se dožilo 3-5), 2-4 rodiny na chalupu běžně také. Učitel měl krom školy i jiné povinnosti, a vedlejší zdroj příjmů zpravidla v hudbě. Ne všichni učitelé také byli nemajetní. Titulování odráželo i jeho místo ve vesnické hierarchii.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků