Stránka 1 z 1

Peregrini, peregrina, peregrinus

PříspěvekNapsal: sob bře 28, 2015 19:19
od Zett
Všiml jsem si toho v matrice Želetice 6062 v roce 1738 a 1739 dost často v zápisu u zemřelých, taky jsem našel jedno narození dítěte. Znamená to, že šlo o nějaké cizince či poutníky a ve většině případů se ani nevědělo jak se jmenují?

Z.

edit: Jsem u roku 1742 a je to tu pořád docela často...

Re: Peregrini, peregrina, peregrinus

PříspěvekNapsal: sob bře 28, 2015 20:00
od Zora
Velmi pravděpodobně je v Želeticích či poblíž nějaké poutní místo, nebo šlo o obec, kudy poutníci procházeli a nocovali. Jenže já netuším, které Želetice máte na mysli . Okres, prosím? Z.
Taky by se mohlo jednat o obyvatele města Pelhřimov.
Zkuste přidat odkaz. Z

Re: Peregrini, peregrina, peregrinus

PříspěvekNapsal: sob bře 28, 2015 20:30
od Zett
No tak v tom případě půjde zcela jistě o Ždánice okres Hodonín. Původně byla farnost Ždánice a Želetice dohromady v 18. stol pak už samostatně dvě farnosti.

Z.

Re: Peregrini, peregrina, peregrinus

PříspěvekNapsal: sob bře 28, 2015 20:45
od Zora
tipla bych si Velehrad
Velehrad je obec v okrese Uherské Hradiště ve (Zlínském kraji), 6 km severozápadně od Uherského Hradiště. Žije zde asi 1,3 tisíce obyvatel a nachází se zde jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. V lidové tradici je ztotožňována s hlavním střediskem Velké Moravy, Veligradem.
V obci se nachází nejstarší cisterciácké opatství na Moravě, které náleží od roku 1890 jezuitům a je každoročně 5. července cílem Národní pouti na Velehradě, která se koná u příležitosti svátku svatých Cyrila a Metoděje.
V současné době působí na Velehradě tři katolické řády: kromě už zmíněných jezuitů zde působí ještě Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje a slovenská[2] provincie Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Velehrad
Zkuste se podívat, zda se úmrtí často neshodují s datem Národní pouti. Myslím, že v jednom snímku je uvedena poutnice z Čech...
Vzdálenost odpovídá místu, kde poutníci mohli nocovat.
Z

Dříve se chodilo na takové poutě doslova sto, dvě stě km, vyjímečně třeba také až do Španělska.

Re: Peregrini, peregrina, peregrinus

PříspěvekNapsal: ned bře 29, 2015 6:50
od Zett
Data jsou různá a je fakt, že se to výrazně vyskytuje pouze v období 1738 - 1742 předtím i potom jsem si ničeho takového nevšiml.

Z.

Re: Peregrini, peregrina, peregrinus

PříspěvekNapsal: ned bře 29, 2015 7:03
od Zora
V roce 1681 založil na Velehradě duševně nemocný mnich Malachiáš Zápotočný rozsáhlý ničivý požár, jehož důsledky byly odstraňovány v následujících padesáti letech (1684 až 1735) barokní přestavbou.
http://www.velehrad.eu/dny-lidi-dobre-vule/historie
Je možné, že se v souvislostí s touto opravou a novým vzhledem kláštera projevil zvýšený zájem poutníků Jde pouze o odhady, zkuste hledat v regionu důvody takového poštu poutníků, nebo přímo v obci žádat informace, jaká procesí poutníků se obci objevovala a proč. Většinou to "místní" znají a dokážou objasnit.

V případě většího množství cizích osob na území obce opravdu asi nebylo možné zjistit jejich jména.
Z