Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod spaja h3SL0un1v3rzal » pát bře 20, 2015 13:10

Pri sobáši môjho predka som našla pojem "liber adolescens" 28.2.1764 vpravo http://vademecum.archives.cz/vademecum/permalink?xid=be880790-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=196
Najskôr som si myslela, že to znamená slobodný mládenec, ale keď som sa pozrela na ostatné zápisy, oni tam majú uvedené honestus adolescens a naviac, majú tam uvedených aj rodičov, "môj" Michal ich tam nemá (čo je pre mňa teraz ťažké, lebo ich zatiaľ neviem zistiť ani z iných zápisov). Nevedeli by ste mi to vysvetliť?
spaja h3SL0un1v3rzal
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob říj 26, 2013 17:49
Oblast pátrání: Morávka, Veľké Karlovice, Slovensko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Dawid » pát bře 20, 2015 13:55

No není "honestus" ("počestný"), ale "liber" (nejen "svobodný", ale i "uvolněný", "nevázaný") - takže ne počestného manželského původu, ale s nějakým "pokleskem" v rodinném zázemí. A nemá uvedeny žádné rodiče. Tak že by byl sirotek-nalezenec?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod alenas » pát bře 20, 2015 17:45

Zdravím -
také to může znamenat svobodný ve smyslu "nepoddaný"?
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 18:13

právě jsem se chtěla zeptat na totéž- nějak nedokážu přesně odhadnout příjmení, ale hledala bych ho mezi svobodníky na Google....
pro Čechy existuje web svobodnici.cz, kde jsou jména svobodných uvedena....
ale na Moravě jsme to nenašli....
viewtopic.php?f=12&t=11544
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod zedir » pát bře 20, 2015 18:21

Myslím, že příjmení by mělo být Matuřanka, zde je jiný dotaz ze stejné oblasti a se stejným příjmením. Na kdejsme ho dnes však již nenacházím a Google není o nic sdílnější:

viewtopic.php?f=9&t=12558
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 18:36

ale ta Mateřanka asi je taky smysluplná- je to postaru mmj. mateřídouška- jen hledám ty svobodníky....
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne pát bře 20, 2015 18:39, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 18:38

a našla jsem spíš něco zajímavého, než to pravé, ale je to z Velkých Karlovic
"Stromy byly poznamenané, jak ti zbůjníci tu chodili. Tu cestu mě ešče tatíček ukazovali. Každý sa tam bál. Za Dorňákem konec Babské je skála pač skalní
poklad (vypravovali nám strýc Dorňák, co mamulce poručili mlýn). Zakopali ho tam zbůjnici, bylo ich 12. Dyž jednú u Olomúca rabovali, pochytali ich tam. Byl tam mezi nimi i Kuběna (Matěřánka) a ten jím utékl. Utekal zpátky do Karlovic. "
kronika Velkých Karlovic
http://www.farnostvelkekarlovice.mablog ... u-2011.pdf

aháá, je toho tam o nich o "mateřáncích" docela dost :-)

(fakt jen pro pobavení)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 18:41

Ale je tam taky seznam daně platících z roku 1817 (nebo 1817 -83 let) a tam je Matěřánka uvedený- takže asi svobodný, nepodanný nebude....
edit: co já bych dala za takovou kroniku :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod zedir » pát bře 20, 2015 19:03

Kde takové perličky a zdroje vždy nacházíte, to je mi záhadou... :) Dnes to příjmení opravdu bude Mateřánka, na kdejsme jich je 33 a vesměs v oblasti Vsetína. Nevím, co tedy chtějí zapisující sdělit, jestli je nemanželský, nebo nepoddaný. Osobně jsem se nesetkal, že by někdy v této době bylo uvedeno "liber" ve smyslu nemanželský, i když jsem nacházel spoustu případů nalezenců nebo nemanželských dětí. Nemanželské děti jsou obecně v matrikách označovány jako ex illegitimo thoro, spurius nebo není uvedený otec, ale jen matka téhož příjmení či fakt, že není znám otec, je zdůrazněn jako parens ignotus atd. Liber vždy vidívám opravdu ve smyslu svobodný - nepoddaný. Je možné, že v případě Mateřánků nejde o svobodnický rod, ale že se jedná jen o Michala?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 19:18

google je super chytrej, ale musíte vědět, jak na něj, být super mazanej- myslím, že fór je v tom vymyslet tu správnou frázi, aby neplácal blbiny a našel jen to potřebné (většinou mi vylezou jako Zoře fotbalisti :-))) a Zora je velmistr.
no, chce to prostě štěstí... a nějaká ta znamínka ve vyledávání (plus, mínus, uvozovky apod.)
ohledně svobodníků bych se poradila se zde momentálně nepřítomným kolegou Svobodnickej.synek, autorem webu (asi mu poslat vnitřní poštou dotaz, kde a jak zjistit, jestli byl Michal první svobodný Mateřáněk- no ale zase, že mateřánci asi byli místní Nokolové Šuhajové.... tak uvidíme.)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Zora » pát bře 20, 2015 19:47

Mateřánka - kdysi jsme cosi hledali a právě na Vsetínsku se příjmení často vytvářela podle pastvin, podle toho, kde kdo měl svá stáda... Mateřánka - to mně zní docela vhodně pro název nějakých pastvin...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Dawid » pát bře 20, 2015 21:06

Karolina Vernerova píše:Ale je tam taky seznam daně platících z roku 1817 (nebo 1817 -83 let) a tam je Matěřánka uvedený- takže asi svobodný, nepodanný nebude...
Pokud opravdu daně, tak to ničemu nepřekáží - ty se platily z poddanských i svobodných usedlostí. Platit by neměl vrchnostenskou činži.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 21:13

takhle to je? já jsem myslela, že svobodní neplatili nic- ale fakt je, že to už by bylo příliš .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Zora » pát bře 20, 2015 21:16

platili všichni, ale někdo vrchnosti, někdo do královské pokladny.
aspon tomu tak rozumím. Jde o to, jaký to byl seznam daní - tedy pro koho se vybíraly. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liber adolescens, sobáš, Karlovice 1764

Příspěvekod Dawid » pát bře 20, 2015 21:22

Je to tak. Svobodenství se týkalo vztahu k vrchnosti, ne k panovníkovi=státu; takže kontribuci (daně) platili voleníci jako mourovatí a sami za sebe (narozdíl od poddaných, za které to z činží zatáhla vrchnost; sice jim to pak na těch činžích pořádně osolili, ale i tak z toho poddaný vesměs vyšel líp).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků