Stránka 1 z 1

Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 11:12
od Margareta
Dobrý den,

již několikrát narazila na Jan Nepom. co to tedy znamená?

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 11:18
od zedir
Dobrý den,

jestli myslíte v rodných matrikách, tak je to jméno, které bylo dětem dáváno podle světce. Velmi často se jména dávala podle světců, buď podle toho, který měl v den narození či jemu blízko svátek, nebo také po světci, kterému byl zasvěcen místní kostel, kaple apod. V reálném životě se však samozřejmě takové jméno nepoužívalo, dítě bylo prostě Jan.

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 11:21
od Margareta
Děkuji

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 11:24
od Claricia
A aby to bylo zcela jasné - jedná se o Jana Nepomuckého. :)

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 12:10
od Dawid
Nicméně ve formě "Nepomuk" se někdy to přízvisko jako druhé křestní jméno i opravdu používalo. Vizte https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuk.

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 12:24
od zedir
To sice ano, ale něco jiného je psaná forma a mluvená, já měl na mysli tu mluvenou, že obyčejní vesničané se sotva oslovovali "Jane Nepomucký", "Antoníne Paduánský" či "Anežko Česká". Zrovna tak Jan Werich je celým jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich, ale je jasné, že se to v běžném životě neužívalo. V drtivé většině případů je také vidět, že ať už byl použit při křtu libovolný počet křestních jmen, dále se v matrikách užívalo jen jedno nebo druhé (či jména byla střídána) a nebyla stále užívána všechna. Některé bylo hlavní (mluvím-li o jménech typu Jan Jiří), u světců se v běžném životě "světcovský přídavek" odsouval. Hezkým příkladem z onoho seznamu na wikipedii, dokládajícím, co jsem měl na mysli, je Jan Jindřich Marek, u něhož je zápis "Jan Jindřich Marek, křtěný jako Jan Nepomuk Amadeus Marek", z čehož vyplývá, že ta verze s Nepomukem je ta doslovná, kterou dostaneme, když nahlédneme do rodné matriky, ale v reálném životě onoho Nepomuka nepotřeboval.

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 12:38
od Zora
V ženské podobě se dokonce objevuje jen samotné Nepomucena.

Jinak - šlo o Jana Welfína, narozeného v obci Pomuk,
zde jeho životopis
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuck%C3%BD

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 16:23
od HaninaH
Zdravím, i můj otec je křtěný Jan Nepomucký. Vždy používal jen křestní jméno a příjmení. Jméno po světci nikdy. :wink:

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: pát bře 13, 2015 16:34
od Dawid
Jistě, to je samozřejmé; aby se někdo představoval nebo byl oslovován jako "Nepomuk" v běžném denním životě, to by byla velká vzácnost.

Poukazoval jsem na to, že ten "Nepomucký" ale nebyl jen identifikace svatého patrona dané osoby, poznamenaná v matrice, nýbrž že to mohlo být bráno i jako součást "úředního", plného znění jména (jímž se v určitých kruzích dotyčný mohl třeba i podepisovat apod.).
Jinak řečeno, že paní margareta si může s klidem své předky poznamenávat pod jménem "Jan Nepomuk" :)

Re: Jan Nepom.

PříspěvekNapsal: ned bře 15, 2015 15:34
od Zuz1996
Jde to i opačně mezi příbuznými mám muže který byl pokřtěn čistě jako Nepomucenus, u narození dětí psán jako Nepomuk Kacetl :).