Povolání turner

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Povolání turner

Příspěvekod zedir » pon bře 09, 2015 19:03

Dobrý den,

marně si lámu hlavu nad tím, čím vlastně byl jeden z mých předků. Jedná se o Josefa Nechutu z Třebíče, který je uveden jako turner, když se mu narodili synové Martin (1756) a Jan (1758), stejně je uvedený i při sňatku Martina (1782). Nikde jsem nenalezl český ekvivalent, ani třeba opis v němčině či latině. Kdybych vycházel z angličtiny, tak bych dostal soustružníka, u kterého si nedokážu moc představit, co by to v této době blíže znamenalo. V němčině jsem ve slovníku Dobrovského našel nejblíže výrazy turnier (turnaj, kolba, kolčí) a turnieren (buráceti, strašiti), což asi nebude to pravé. Napadlo mě také, že výraz špatně čtu, pro v matrice téměř neodlišitelnou podobu F a T a že by to mohlo být upravené furnarius (pekař), ale v rodných záznamech je výraz zřetelně turner. Hledal jsem narození více Josefových dětí v naději, že bude uvedeno synonymum, ale nenašel jsem více záznamů než tyto dva.

Vzhledem k tomu, že v této době v Třebíči není příliš Nechutů, že Josefa nemohu nikde dohledat a že jsem našel jen dva jeho syny (a pravděpodobně dvě další děti z prvního manželství), tipoval bych, že je možné, že se jednalo o nějaké stěhovavé povolání. Tajemnost turnera pro mě zvyšuje i fakt, že je uveden jak v latinské, tak i české matrice a že jsem si jej nikde jinde než u Josefa nevšiml. V latinské matrice se to hemží výrazy jako sutor, rusticus, lanio, operarius, tibialifex atd. a česká matrika je zase nádhernou přehlídkou starých povolání jako jirchář, provazník, punčochář, soukeník, hrnčíř atd., ale turner stále zůstává, není nijak přeložený.

Martinovo narození (4. záznam vpravo odshora):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... tura=10953

Janovo narození (4. záznam vpravo odspodu):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... tura=10953

Martinova svatba (vpravo nahoře):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... tura=10965

děkuji předem za případné reakce
zedir
Přílohy
Turner.jpg
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Povolání turner

Příspěvekod Jirig » pon bře 09, 2015 19:08

nevím, jestli je to vidět:
http://madla.ujc.cas.cz/doklady/detail/doklad-440206
turner = hlásný
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: Povolání turner

Příspěvekod zedir » pon bře 09, 2015 19:23

Někdy mi musíte říct, kde tyto zdroje všichni hledáte :) Já jsem opravdu procházel polovinu internetu a nic nenašel, mlčel i vokabulář webový. Opravdu moc děkuju, turnera ani hlásného jsem v matrice nikdy neviděl a je to opravdu zpestření v rodových liniích. Takže se to opravdu odvíjí od onoho turnieren - buráceti, ale takto to vyložit by mě nenapadlo.

Kdyby to někoho blíže zajímalo, zde je malé přiblížení, co takový hlásný obstarával:

http://kladensky.denik.cz/zpravy_region ... 41001.html

http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/html/k ... 6-0152.htm
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Povolání turner

Příspěvekod Jirig » pon bře 09, 2015 19:34

Na tenhle web jsem narazil náhodou nedávno, je v něm dost zajímavých hesel, ale jednou mi funguje bez problémů, jindy zase vyžaduje přihlášení...takže pořádně nevím, jak a kdy funguje, ale dnes jsem (jste) měl kliku ;-)
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: Povolání turner

Příspěvekod Brasl » pon bře 09, 2015 22:26

26. ... Podle toho hlásný nebyl ponocný.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3614805
1755
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3614839
zedir píše:Takže se to opravdu odvíjí od onoho turnieren - buráceti, ale takto to vyložit by mě nenapadlo.

Mě to tam nepustí, tak si to nepřečtu, ale zdá se mě, že je to od lat. turriger = věžnostný, věžatý; turris = a) věž
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
Koneckonců v češtině je hláska také strážní věž.
Turnieren mě vyhazuje Google jako turnaj.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Povolání turner

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 0:27

Nemyslel jsem si, že by hlásný a ponocný bylo totéž, ale jak je z těch dvou odkazů vidět, jejich funkce se mohly vzájemně i dost prolínat. Děkuji však za další odkazy. Je jasné, že ať hlásný vykonává cokoliv, je "připoután" k výšinám, zatímco ponocný se drží na zemi v ulicích. V onom odkazu na hlásného v Příboru je sice popisována běžná činnost ponocného, tedy vytrubování a zpívání po hodinách od soumraku do rána, ale zde ji opravdu vykonává hlásný, protože se u něho zmiňuje ona věž.

Podle všeho Josef Nechuta tedy žil přímo na věži, ale lituji toho, že z matrik to výslovně nezjistím, protože ještě nebyla uváděna čísla popisná. Tady se přímo píše o třebíčských hlásných, kteří na městské věži žili až do roku 1956, i když pochopitelně tou dobou již své řemeslo nevykonával.

http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bsts ... D%C4%8D%29

Na závěr přikládám obrázek ze slovníku Dobrovského, který se Vám nezobrazil.
Přílohy
Turnieren.jpg
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Povolání turner

Příspěvekod Zora » úte bře 10, 2015 6:35

K tomuto zajímavému povolání :
už to tady jednou proběhlo, ze svého předka jsem udělala - pro špatnou čitelnost matrik - bud strážce zlata nebo husopasku. :-)))
vyklubal se z něj ovšem:
Joannes Chmelíček
turnus Vigil (Nachtwächter), et ..?.
ca uxor ejus (seiner Ehefrau).
viewtopic.php?f=9&t=12059


Povinnosti hlásného
K povinnostem hlásného patřilo kromě vytrubování po každé uplynulé hodině od soumraku do rána také natahování hodinového stroje.
http://kladensky.denik.cz/zpravy_region ... 41001.html

Poslední ivančický zvoník

Posledním zvoníkem na ivančické věži byl Ignác Psota, narozený dne 28. 7. 1865. Do funkce zvoníka nastoupil v roce 1908. Jeho předchůdcem byl pan Svoboda, který pro stáří z této funkce odešel. Ignác Psota s celou rodinou bydlel přímo pod věží. Povinností zvoníka nebylo jen zvonit, ale také hlídat město a oznamovat požár nebo jiné nebezpečí. Práce to byla vyčerpávající a špatně placená. Potraviny, jídlo, voda. to vše museli nosit po 130 schodech nahoru. V roce 1928 byl věžní byt zrušen a rodina zvoníka se odstěhovala do přiděleného bytu hned za kostelem a odtud se zase několikrát chodilo denně po 130 schodech nahoru a dolů.
http://www.ivancice.cz/r_mestoivancice_ ... .php?id=21
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Povolání turner

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 18:06

Čím více si o hlásných pročítám, tím více mám pocit, že byli jako suchozemští strážci majáku a Robinsoni souše :)
To jen tak spíše pro odlehčení, ale neumím si to moc blíže představit. Ono to vypadá sice romanticky, ale muselo být opravdu těžké stále slézat a vylézat tolik schodů, veškeré suroviny vynášet nahoru tím úzkým schodištěm, vedle toho vychovávat a dávat pozor na děti, strážit město, věže také vždy přitahovaly požáry a různé meteorologické pohromy a pokud ke všemu hlásný již nebyl nejmladší... Navíc podle toho, co jsem viděl, hlásní nebyli moc dobře placení, i když se jednalo o zodpovědnou práci, při které sice přímo nezabránili požáru nebo příchodu vojska, ale mohli včasným varováním dopomoci k tomu, aby byly škody co nejmenší nebo dát obyvatelům čas poschovávat před vojáky cenný majetek.

Tady jsou pro zajímavost fotografie z věže, kde hlásní žili, dnes je tam výstava věnovaná jejich životu. V Třebíči jsem byl asi dvakrát v životě a ještě léta předtím, než jsem se pustil do genealogie a nikdy by mě nenapadlo, že mám odtud předky a že jeden z nich žil právě na té věži, kterou jsem skoro odevšad viděl...
http://www.mkstrebic.cz/ostatni-pamatky/mestska-vez/

Josef byl hlásným minimálně již v roce 1756, kdy tak byl zapsaný u své druhé svatby, kterou jsem předtím zapomněl uvést. Jeho první sňatek jsem nemohl pod Třebíčí nalézt, ale v této době jsem tu jiného Josefa Nechutu nenašel, takže otec Josef, kterému se v roce 1742 kolem příchodu braniborského a saského vojska narodil syn, bude nejspíše také on, ale zase tu nejsou uvedena povolání. Protože byl hlásný hodně specifické povolání, kterého najímalo město, napadlo mě, že se určitě musely vést dokumenty o najímání toho kterého hlásného. Otázkou ovšem je, zda se dochovaly... Polovina 18. století není na natolik velké město jako Třebíč zase tak hluboko, ale kdoví, kolik válek a požárů asi od té doby zažila...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Povolání turner

Příspěvekod Zora » úte bře 10, 2015 18:22

Po návštěvě místní věže a spatření bytu si nedokážu především představit, jaké to je žít pod zvony. Každou čtvrthodinu údery, potom ještě v celou hodinu znásobený počet.
Pro mě hrůza, ale asi si lze i na tohle zvyknout.
Bohuslav Martinů se ve věži narodil, prožil tam mládí a na hudebním sluchu mu to tedy neubralo.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bohuslav_Martin%C5%AF
Pocházel z rodiny poličského obuvníka a pověžného Ferdinanda Martinů[3], narodil se ve věžní místnosti zdejšího chrámu svatého Jakuba.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Povolání turner

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 10, 2015 18:51

já nemyslím, že by to bylo úplně stejné, ale bydleli jsme ve škole, táta byl, mimo jiné, školník
takže nám zvonilo minutu (nebo 30 vteřin?) od rána do pěti odpoledne, třikrát za hodinu.
zvon je určitě hlučnější a dost to asi rezonuje,
ale na školní zvonění jsme si zvykli rychle, už jsme to pak ani nevnímali
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Povolání turner

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 19:28

Ano, to je další a také jeden z hlavních aspektů života na věži, na který jsem úplně zapomněl a který mohl službu hlásného zkracovat. Nemám totiž moc představu, jak dlouho mohl hlásný takové povolání plnohodnotně vykonávat. Předpokládám, že si mohl opravdu poškozovat sluch, pokud se zvonění z bezprostřední blízkosti vystavoval často a také se musely přidružovat problémy s klouby z věčného zlézání schodů, nemluvě také o problémech s ušima pramenících z neustálého průvanu na věži atd. Jednou jsem stál jen pár desítek centimetrů pod zvony baziliky na Svatém Kopečku u Olomouce, když zrovna vyzváněly a pokud bych si nezacpal uši, asi bych to vyzvánění jinak neustál a i pokud rodina dlouhodobě žila sice až několik metrů pod zvony, stejně to musela být stále síla. Ale prostě to k povolání už patřilo a všichni si na to asi opravdu zvykli.

Zase z trochu jiného soudku se mi líbila třebíčská pověst, proč zdejší hlásní ohlašovali čas jen do tří světových stran, na wikipedii jsem našel, že to bylo proto, že na té poslední ležel hřbitov a nikdo se neodvažoval rušit klid mrtvých, až to porušil jeden věžník, kterého za to profackoval kostlivec a dal mu důrazné varování, jinde jsem se dočetl, že to naštěstí nebyl můj předek :)

http://www.mesto-trebic.cz/vyhlidka-z-veze.php
Naposledy upravil zedir dne úte bře 10, 2015 19:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Povolání turner

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 10, 2015 19:31

promiňte mi nevhodnou poznámku: možná hluchý turner je vlastně šťastný turner.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Povolání turner

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 19:33

Opravdu těžko říct, jestli hluchý či nahluchlý hlásný je výhodou nebo ne, ten by mohl sice vyzvánět od rána do večera, ale zase neuslyší, když se ve městě pod ním něco šustne :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Povolání turner

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 10, 2015 19:39

ano, ale snad to byla hlavně vizuální kontrola....
no to bylo jen na okraj, v každém případě gratuluju k turnerovi :-)
(zní to tak důležitě a je to důležité, ale vidím i tu romantiku)
a ještě jedno mmch: u nás v Modřanech pořád ještě na kostelíčku ručně zvoní a to je paráda- klekání a nedělní mše.... rozléhá se to daleko (kostelíček je na kopci u řeky)...
líbí se mi to.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Povolání turner

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 20:06

Děkuju, turner je zatím opravdu nejspecifičtější a nejzvláštnější povolání, které jsem ve svých rodech objevil. Všichni předci byli většinou "jen" sedláci, čtvrt a pololáníci, sem tam láník, zahradník, podsedník, když vedle toho bylo uvedeno ještě jiné povolání (což v celkovém součtu všech předků moc nebylo), bylo to opět některé tradiční jako krejčí, kovář, hostinský, mlynář, zedník, ale i tyto už patřily k zajímavějším vybočením. Ještě zvláštnějšími byla povolání baumwärter, na kterého jsem se tu také ptal, kobylák nebo panský dráb. Rozhodně nejsem někdo, kdo hledá předky v očekávání, že narazí na modrou krev a když to tak není, tak je zklamaný, jsem šťastný i za ty "nejobyčejnější" sedláky, kteří se museli narodit někdy kolem Bílé hory. Když ale objevím něco takového nezvyklého, vždy je to rozhodně vítané zpestření...

Ruční zvonění se dneska asi už opravdu moc nevidí, všude se dočítám, jaký automatický mechanismus zvonění obstarává, ale to tomu opravdu nedodává tu auru starobylosti a nádech dob dávno minulých. Je to zase z úplně jiného soudku, ale v okolí jedním z mála míst, které si zachovalo starého ducha, je židovská čtvrť na Lomnici, kde je to sice "jen" jedna ulice se zachovalými domy, s náměstíčkem, synagogou a blízkým hřbitovem, ale z toho všeho opravdu dýchá minulost...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků