povolání statkovský

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

povolání statkovský

Příspěvekod jagea » ned bře 01, 2015 13:17

Nesetkal jste se někdo s povoláním statkovský? Název napovídá,že je to nějaké povolání na statku. Mohl by to být jen jiný název pro statkáře?
jagea
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř zář 04, 2013 20:25
Bydliště: Praha,Polička
Oblast pátrání: Kněževes u Olešnice,Pulkov (okres Třebíč),Příštpo,Svojanov u Poličky a okolí

Re: povolání statkovský

Příspěvekod ozana » ned bře 01, 2015 14:57

lepší bude vidět ten zápis
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: povolání statkovský

Příspěvekod jagea » ned bře 01, 2015 19:20

Zápis bohužel nemám, to mě jen paní kronikářka mé rodné vesnice posílala nějaké doplnění nositelů příjmení které jsem propátrala. Můžu jen dodat, že se jednalo o Východní Čechy dnešní okres Svitavy,jen pár kroků je a i bývala už Morava. Nositel tohoto povolání se narodil roku 1838. Paní sice píše,že zemřel roku 1906 v Novém Bydžově,ale myslím že to povolání vykonával ve svém rodném kraji. Já mám vypátráno že byl teda hostinský, ale tím se nemusel živit celý život.
jagea
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř zář 04, 2013 20:25
Bydliště: Praha,Polička
Oblast pátrání: Kněževes u Olešnice,Pulkov (okres Třebíč),Příštpo,Svojanov u Poličky a okolí

Re: povolání statkovský

Příspěvekod Brasl » ned bře 01, 2015 20:12

Je to přídavné jméno zpodstatnělé a může znamenat kohokoli ze statku. Záleží kdy a kde se užije. Může to být jak familiérní tak pejorativní označení ve společnosti kde jsou statkáři ve výrazné menšině. Jako neutrální ovšem je to označení toho, kdo je na statku zaměstnán, bez upřesnění toho co tam dělá.
Východočesky je to s -ej. Statkovskej, doktorskej, kovářskej, mlynářskej, pivovarskej...
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: povolání statkovský

Příspěvekod sanssouci » ned bře 01, 2015 20:17

Když byl hostinský, tak byl asi slad- kovský. Je to jenom myšlenka.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: povolání statkovský

Příspěvekod jagea » ned bře 01, 2015 20:32

Sladkovský je dobrý postřeh.
jagea
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř zář 04, 2013 20:25
Bydliště: Praha,Polička
Oblast pátrání: Kněževes u Olešnice,Pulkov (okres Třebíč),Příštpo,Svojanov u Poličky a okolí


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků