Dvojctihodný

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Dvojctihodný

Příspěvekod Brasl » pon úno 16, 2015 12:51

Dalo mě to dost hledání, co je to za titul. Zkuste si tipnout. Třeba přijdete na to co já ne. Pak sem dám, co se domnívám že je význam.
Přílohy
Dvojctihodný.JPG
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod Zora » pon úno 16, 2015 13:01

kněz, rytíř boží a služebník Kristův
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 16, 2015 14:18

jen výstřel naslepo:
doktor čehokoliv, co byl zároveň kněz a proto byl dvakrát vážený= dvojctihodný.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod Slim » pon úno 16, 2015 15:15

Nejlepší definici co mi utkvěla, dal pan Sassmann na okounovi, tedy překopírovávám:

Česko-německý slovník Kottův to vysvětluje takto: "Dvojí cti hodný" - titul kněžský, že kněží jsou rytíři boží a služebníci Kristovi. Koranda. Wtr. Živ. c. l. 470.; jedné cti hodný v učení, druhé cti v slově božím. U Bratří. Ib. 484. Jeden evangelický autor vysvětluje, že tato titulatura se odvozovala z bible (1. listTimotejovi 5,17), kde je napsáno, že starším (tedy kněžím), kteří svou službu konají dobře se má dostat dvojnásobné odměny, zvláště těm, kteří káží a vyučují.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod Brasl » pon úno 16, 2015 20:43

K r. 1899 - ctihodný pane, dvojctihodný pane, titul evangelických kněží:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=1705513

Uvedený náhrobek je ale z r. 1734, v katolickém kostele, tehdy (17. stol.) dvojctihodný používali i katoličtí kněží. Ctihodný u kat. církve je titul buď kněze před svěcením, nebo mučedníka před blahořečením.
...1652...dvojctihodný pán, jak se tehdáž faráři titulovali...
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4506092
Karolina Vernerova píše:jen výstřel naslepo:
doktor čehokoliv, co byl zároveň kněz a proto byl dvakrát vážený= dvojctihodný.....

také jsem si to chvíli myslel. Dvojího vzdělání, a ono to už je v tom vysoce učený, titul univerzitního vzdělání (aspoň myslím, neověřoval jsem, ale univerzitní vzdělání měl).

Zora píše:kněz, rytíř boží a služebník Kristův

Děkuji. To je pro mě nové.

Slim píše:Nejlepší definici co mi utkvěla, dal pan Sassmann na okounovi, tedy překopírovávám:

Děkuji, říkal jsem si kde to vzalo původ.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř úno 18, 2015 22:32

Náhodou jsem narazila na toto:
"...Zatímco svědkové testis chyběli, kmotři byli dva a jedna kmotra. Sice se více nezmiňoval, jakého postavení byli, ale napsal, že pocházeli z města Soběslavi. Lze tedy usoudit, že to byli měšťané. Mlynář se mohl o tyto osoby opřít a tito lidé by jej v případě nějaké nouze podpořili. Ostatní si tohoto byli dobře vědomi. Pro Jana však bylo důležité, že farář díky dvěma kmotrům na něj přenesl jejich čest, protože pak označoval Jana jako člověka „... dvojí cti ..."262

Odkaz č. 262: SOA Třeboň, Vs Třeboň, sign. IB 6Mgama2

Zdroj: http://theses.cz/id/xrnvro/downloadPrac ... o_1159.txt
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod Brasl » stř úno 18, 2015 23:42

To je úplně jiný pohled. Hlavně, nebyl kněz. :shock:
Díky.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob říj 17, 2015 19:44

Právě běží na ČT2 životopisný film o Margaret Thatcherové "Železná Lady".
Při scéně z parlamentu ji poslanci oslovovali jako "dvojctihodnou dámu" a ona svého oponenta oslovovala "dvojctihodný pane"...
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Dvojctihodný

Příspěvekod Zora » sob říj 17, 2015 20:07

PomněnkaPrvní píše:Právě běží na ČT2 životopisný film o Margaret Thatcherové "Železná Lady".
Při scéně z parlamentu ji poslanci oslovovali jako "dvojctihodnou dámu" a ona svého oponenta oslovovala "dvojctihodný pane"...


toto oslovení je pouze "převodem" anglického předepsaného oslovení ve sněmovně

Více viz:
https://translate.google.cz/translate?h ... ble&anno=2

Nemá nic společného s knězi a matrikami
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků