co to je wurderin ?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

co to je wurderin ?

Příspěvekod selinger » ned úno 01, 2015 14:40

Hledal jsem marně ve slovníku, v Potočkovi, dal překládat Googl Chromem, bez výsledku. Po zadání do vyhledávače Google se objevovaly stránky se švabachem nebo gotickým písmem toto slovo obsahujícím, ale jen jako obrázky, ani přeložit stránku nepomohlo. Někdy bylo psáno jako Wurce In
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod alenas » ned úno 01, 2015 14:48

Zdravím-
nebyl by odkaz ? Podobá se slovu "Wunder" zázrak, nebo to taky může být minulý čas od slovesa býti - např. "Sie/Er wurde in" - Ona byla v..... (Příklad:Sie wurde in Troppau geboren narodil/a se v Opavě)
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod selinger » ned úno 01, 2015 15:31

obrázek a přečtení
viewtopic.php?f=9&t=19874e: 29.8.1661 Bratrušov Krannich něm

Příspěvekod zedir » sob led 31, 2015 21:41
Vidím to takto:

den 29 dito Geörge Krannich einen Johanneß gethaufft. undt Salomena Andreß wurderin die mutter Siebilla

Předpokládám že skutečně jde o minulý čas, ale význam mi není jasný - prosím o celý překlad
můj pokus :
dne 29. tentýž Geörge Krannich pokřtil Johannese. Svědek Patrini Mertten Klein a Salomena Andreß ..
dál nevím :
Siebyla byla matka Johannese, nebo Salomeny Andres?
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod Zora » ned úno 01, 2015 16:27

den 29 dito Geörge Krannich einen Johanneß gethaufft. Patrini Mertten Klein undt Salomena Andreß wurderin die mutter Sibilla

kmotři Mertten Klein a Salomena (žena muže, který se jmenoval) Andre(a)ss Wurder.
Tvar wurderin bych chápala jako tvar ženského příjmení.
snad se dítě narodilo jako nemanželské?:
proto je uvedena jen matka?
bez záruky. Z

edit - chtělo by to vidět, jak vypadají ostatní zápisy...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod selinger » ned úno 01, 2015 16:34

zasílám celoou stránku....
Obrázek
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod Zora » ned úno 01, 2015 16:53

Podle struktury zápisů bych řekla, že snad by to mohlo být takhle - bez záruky, já na to skoro nevidím. V každém případě se první jméno a příjmení zápis od zápisu liší, dělá to na mě dojem, že je na tomto místě uvedeno jméno otce.
Je možné, že kněz nejprve zapisoval osoby přítomné při křtu, čili otce a kmotry. Matka dítěte je proto zapsána až na konci.

den 29 dito Geörge Krannich einen Johanneß gethaufft. Patrini Mertten Klein undt Salomena Andreß wurderin die mutter Sibilla

Byl pokřtěn (syn) Johannes (otce´) George Krannicha
Kmotři (patrini) Mertten Klein a Salomena, (manželka ) Andrese Wurdera.
Matka (se jmenovala) Sibilla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod Kasr » ned úno 01, 2015 17:47

To slovo je wunderin - porovnejte si písmeno r které je v textu, třeba Andreas a je jich tam daleko víc psaných naprosto stejně.
Co tím zapisující myslel nevím.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod Zora » ned úno 01, 2015 17:52

Pro Kasr:
omlouvám se, přepis, měla jsem na mysli, zda se nemůže jednat o ženský tvar příjmení , vytvořený přidáním koncovky -in. Neměla jsem na mysliopravu čtení, to rozhodně ne.
wunderin manžel se jmenoval Wunder.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod alenas » ned úno 01, 2015 18:42

selinger píše:Hledal jsem marně ve slovníku, v Potočkovi, dal překládat Googl Chromem, bez výsledku. Po zadání do vyhledávače Google se objevovaly stránky se švabachem nebo gotickým písmem toto slovo obsahujícím, ale jen jako obrázky, ani přeložit stránku nepomohlo. Někdy bylo psáno jako Wurce In


Zdravím -
Vracím se ke svému předešlému příspěvku - přečetla jsem zápis a připadá mi to spíš než jméno jako označení povolání. "Die Wunde"= rána, jizva, takže mohla být něco jako ranhojička nebo léčitelka apod.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod Kašpar » ned úno 01, 2015 20:48

Zora píše:Pro Kasr:
omlouvám se, přepis, měla jsem na mysli, zda se nemůže jednat o ženský tvar příjmení , vytvořený přidáním koncovky -in. Neměla jsem na mysliopravu čtení, to rozhodně ne.
wunderin manžel se jmenoval Wunder.


----------------
Není proč se omlouvat, každý se někdy zmýlí.
I ten, kdo si o sobě myslí, anebo prohlašuje, že ví vše správně.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: co to je wurderin ?

Příspěvekod Kasr » ned úno 01, 2015 22:44

Zora píše:Podle struktury zápisů bych řekla, že snad by to mohlo být takhle - bez záruky, já na to skoro nevidím. V každém případě se první jméno a příjmení zápis od zápisu liší, dělá to na mě dojem, že je na tomto místě uvedeno jméno otce.
Je možné, že kněz nejprve zapisoval osoby přítomné při křtu, čili otce a kmotry. Matka dítěte je proto zapsána až na konci.

den 29 dito Geörge Krannich einen Johanneß gethaufft. Patrini Mertten Klein undt Salomena Andreß wurderin die mutter Sibilla

Byl pokřtěn (syn) Johannes (otce´) George Krannicha
Kmotři (patrini) Mertten Klein a Salomena, (manželka ) Andrese Wurdera.
Matka (se jmenovala) Sibilla.
Z


Prošel jsem tu stránku a je to přesně tak jak píše Zora. U všech kmoter je zápis v pořadí jméno, jméno a příjmení manžela
(Salomena Andreas Wunderin) a poslední je jméno matky.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků