Význam slova vnově

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Význam slova vnově

Příspěvekod doukar » ned led 04, 2015 8:47

V Berní rule jsem narazil na výraz "Rolníci vnově osedlí". V jiném textu z 19. století pak "Vyšším nařízením pak všecky úřadové vnově zařízený byli ". Překládám si to současným nově (jinak než předtím), nabízí se ale i výraz znovu, t.j. že se obnovilo, co před časem již bylo. Ve slovníku staré češtiny jsem se nechytal. Co si o tom myslíte vy?
doukar
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon led 06, 2014 11:18

Re: Význam slova vnově

Příspěvekod Kašpar » ned led 04, 2015 8:56

Pan Běloch vykládá pojem jako nově
"Z těchto tří osedlých jsou uvedeni: Adam Běloch s obhospodařovanou výměrou polí 24 strychů (cca 7 ha), Jan Pulec ("zpracovatelé historie" nesprávně uvádějí Pulev - viz webové stránky Obce Zavlekov) se 36 strychy polí (cca 10 ha) a třetí Jiřík Adamec s 18 strychy (cca 5 ha). Sedlákem vnově (nově) osedlým je pouze Jiřík Hejkal s 18 strychy polí (cca 5 ha). Selský grunt dokonce pustý a ladem leží je Karlíkovský s 18 strychy polí (cca 5 ha)."
Více zde: http://beloch.webnode.cz/historie/
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Význam slova vnově

Příspěvekod Brasl » pon led 05, 2015 9:06

doukar píše:Překládám si to současným nově (jinak než předtím), nabízí se ale i výraz znovu, t.j. že se obnovilo, co před časem již bylo.

vnově adv. nově, poprvé; v nové době, nedávno; znovu, nanovo, opět
http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx
Asi se to nedá odlišit.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Význam slova vnově

Příspěvekod doukar » pon led 05, 2015 17:54

Děkuji vám oběma za nalezené odkazy. Asi se to opravdu nedá rozlišit. Důvod proč jsem to začal řešit je ten, že dohledaný předek je v Berní rule uváděn mezi rolníky vnově osedlými s tím, že se vnově osazuje léta (16)53. Přijal tedy nově statut osedlého. Nabízí se otázka jaký byl jeho statut dosud, byl podruhem v téže vsi, nebo přišel odjinud, odkud jej vyhnala třicetiletá válka. Odpověď najdu možná v gruntovních knihách. I když vedly se vůbec ve válce gruntovní knihy?
doukar
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon led 06, 2014 11:18

Re: Význam slova vnově

Příspěvekod Semik » úte led 06, 2015 8:12

Rok 1653 - to bylo těsně po válce. Gruntovní knihy se vedly. Záleží na panství, kde předek grunt zakoupil. Mám podobný případ, jak se z podruha stal chalupník.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků