Lnučete

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Lnučete

Příspěvekod lerak » čtv pro 25, 2014 11:47

Asi jste se s tímto výrazem již v gruntovních knihách setkali. Bývá však zapisován různě třeba i lnisiete, jestliže jsem to dobře přečetl. Význam si asi každý domýšlí, přesto mne zajímá Váš názor. Abych to přiblížil, tak je to ve spojitosti s vejminkem, kdy hospodář odcházející na vejminek ve smlouvě požaduje kousek pole na brambory, kousek na obilí či hrách a také třeba 2 měřice lunčete nebo lnísiete.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Lnučete

Příspěvekod Kašpar » čtv pro 25, 2014 20:00

Nebude to len setý ?
2 měřice lnu setého
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Lnučete

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 20:15

lerak píše:Asi jste se s tímto výrazem již v gruntovních knihách setkali. Bývá však zapisován různě třeba i lnisiete, jestliže jsem to dobře přečetl. Význam si asi každý domýšlí, přesto mne zajímá Váš názor. Abych to přiblížil, tak je to ve spojitosti s vejminkem, kdy hospodář odcházející na vejminek ve smlouvě požaduje kousek pole na brambory, kousek na obilí či hrách a také třeba 2 měřice lunčete nebo lnísiete.


souhlas s Kašparem,
ale vzhledem k tomu, že tazatel to napsal pokaždé jinak, tak jsem si nebyla jista.
Lnučete, lnisiete,lunčete
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lnučete

Příspěvekod lerak » čtv pro 25, 2014 20:42

Já to beru jako políčko pro setí lnu. První výraz je od archiváře a neviděl jsem originál. Ten druhý se tak přečíst nedá.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Lnučete

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 21:03

S největší pravděpodobností, jak píše Kašpar, jde opravdu o 2 měříce lnusetého, 2 měříce na lnusetie tedy o pole na len setý . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků