povolání cremastarius?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » čtv zář 11, 2014 19:21

Obávám se, že sval, zdvihač je v latině psán kremaster, tedy s K, slovo bylo převzato z řečtiny a znamená visící, nemá nic společného se zrozením.
Stažením tohoto svalu se zdvihnou (do té doby visící) varlata.
Dál bych tohle téma nerozebírala, protože možné varianty povolání jsme už probrali dříve, a vše další je jen rozpitváváním již řečeného, nového to nic nepřináší.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod alenas » čtv zář 11, 2014 22:27

AlesC píše:Neporadíte někdo, co mohlo být povolání zapsané jako cremastarius? Mám ho v zápise o narození Anny dne 26.12.1783, viz
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=33

Ve všech jiných zápisech dotyčný Šimon Kropáč vystupuje jako řezník nebo šenkýř, takže by to asi mělo být něco spojeného se zpracováním masa, možná uzenkář, ale to jen tak hádám.

Zdravím -
pokud Šimon vystupoval jako řezník a šenkýř, tak se přikláním k vinopalníkovi (viz. Jan Mareš - lat-čes slovník pro genealogy, J. peterka - Cesta k rodinným kořenům)
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Brasl » pát zář 12, 2014 7:17

alenas píše:pokud Šimon vystupoval jako řezník a šenkýř, tak se přikláním k vinopalníkovi

Čili že, cremator vini, crematoris vini.

*Pálenkář, palič vína, vinopal, pivoval,lihovarník *sublimator, oris, m. (destillator, braxator vini, cremator vini, braxator cerevisiae ).

Pálenkáři, kteří vyráběli lihové destiláty většinou z podřadných surovin, zejména z "ženného" vína nebo zkaženého sladu nebo piva, a to za pomoci kvasnic a destilařních přístrojů, se jako řemeslo se objevují se až koncem 15. století. Tenkrát jim ještě společnost moc nepřála. Nakonec se začátkem 17. století prosadili a vytvořili si cech. Z literatury je někdy známe i jako dryáčníky, protože alkohol byl součástí dryáků prodávaných na jarmarcích.
http://www.paichl.cz/paichl/knihy/REM-AZ.htm

Cremator, -oris, m. - žhář, spalovač vápna, , cementu , vinopalník
http://62.168.39.166/paichl/knihy/sl-lacs0.htm
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » pát zář 12, 2014 7:21

Jak už to tady uvedl Lerak. Celou dobu se k tomu přikláníme. :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Brasl » pát zář 12, 2014 9:32

Zora píše:Jak už to tady uvedl Lerak. Celou dobu se k tomu přikláníme. :-) Z


Tak přemýšlím, jak si mám tenhle příspěvek vyložit. Jde to i tak, že od příspěvku leraka:
lerak píše:Nebo crematarius=vinopalník

Je veškerá diskuze zbytečná.

Já dávám přednost dialogu, disputaci, před monologem. Žel, setkávám se tady spíše s monologem.
Zpětná vazba je celkem dost důležitá věc při jakémkoli konání, při diskuzi obzvlášť. Říká se tonu také umění naslouchat.

Přiklánět se k něčemu, volit, lze na základě nějakých faktů, i nepřímých a nebo chybějících. Taky si lze hodit korunou, i tak se dá volit.
Dávám přednost prvnímu, a to i několikrát opakovanému. Hodnověrná zpráva, má být podložena alespoň ze dvou důvěryhodných zdrojů.
Pokládat něco za samozřejmost, je blbost.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » pát zář 12, 2014 10:02

Upozornila jsem , že vinopalník už byl uveden a to, tuším,dvakrát před Vašim příspěvkem a v diskusi i rozebírán.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Brasl » pát zář 12, 2014 10:30

Můj postřeh je, že Genealogii moderujete. Poskytl jsem Vám zpětnou vazbu, což je důvod proč reaguji. Víc nemám co říci.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » pát zář 12, 2014 10:34

ok, i já jsem psala, že k tématu cremastarius nemám co dodat, jen o něco dříve. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29160
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod AlesC » pát zář 12, 2014 14:54

Ehm, to jsem netušil, že můj dotaz tady vyvolá až tak velké vášně či půtky. :o
Nicméně, velmi děkuji za dodatečné informace, které tu padly. Doposud jsem měl u Šimona poznamenáno, že se v té době živil jako řezník. Doplním vinopalníka jako druhou možnost.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Předchozí

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků