povolání cremastarius?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

povolání cremastarius?

Příspěvekod AlesC » úte zář 02, 2014 15:10

Neporadíte někdo, co mohlo být povolání zapsané jako cremastarius? Mám ho v zápise o narození Anny dne 26.12.1783, viz
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=33

Ve všech jiných zápisech dotyčný Šimon Kropáč vystupuje jako řezník nebo šenkýř, takže by to asi mělo být něco spojeného se zpracováním masa, možná uzenkář, ale to jen tak hádám.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » úte zář 02, 2014 15:13

slovník říká:
cremaster - zdvihač varlete

snad tedy by to mohl být miškař, ten, co kleští zvířata?
Naprosto bez záruky, jen odhadem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod AlesC » úte zář 02, 2014 15:38

Děkuji za fantasticky rychlou odpověď, Zorko. Jak to vlastně děláte, občas mi skoro přijde, že mi sedíte za zády s už připravenou odpovědí na otázku, o které už nějaký čas přemýšlím a docela mi trvá, než to napíšu sem. :D

Ten (zvěro)kleštič asi nemá daleko k řezničině, takže by to mohlo být, ale třeba tu někdo nabídne i jiný výklad.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Jirig » úte zář 02, 2014 15:43

Jako zvěrolékař souhlasím se Zorkou, sice jsem se s podobným názvem nikdy nesetkal, ale je to více než pravděpodobné. Jen mám pocit, že řeznické řemeslo a povolání zvěrokleštiče spolu až tak úzce nesouvisí, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Každopádně Zorka a její schopnosti...to je kapitola sama pro sebe :)
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » úte zář 02, 2014 15:51

Teď zrovna píšu pro místní zpravodaj nějaký článek o místních rodech a v mezičase koukám, co je nového :-))) a hledám inspiraci :-))
Kouknu se Vám do tištěného slovníku, já si nemohla na toho zvěrokleštiče (česky) vzpomenout :-)))


co se týče miškařů :-))) - vim z vyprávění, že řemeslo řezníků a miškařů v minulosti spolu úzce souviselo, (bohužel vím také o mnoha případech, kdy se v těchto profesích přenášely dědičné choroby, které způsobovala prvotně zvířata a práce s jejich krví). Tak jsem se podívala do slovníku :-)))
Když něco vím, snažím se pomoci, ale ne proto, abych já vynikla, to fakt ne, ale proto, aby se ten druhý, tazatel, posunul.
Nikdy nezapomenu, jak jsem já, z Ivančic seděla a asi hodinu přemýšlela, kde mohou být Fibantitz.....
No a pak mně obratem jeden z nás poradil, že tam není napsáno Fibantice, ale Eibenschitz :-)))
Proto chodíme na fórum, neb každý ví svůj kousek. :-)))
Z

tak bohužel, latinský slovník (kniha) neříká vůbec nic, jen uvádí castro, castrare - klestit. To se domnívám , že jde o akt u člověka. (eunuchové). Slovník vychází ze starých latinských děl :-))), v nich asi problematiku zvěrokleštění ... jaksi neřešili . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod AlesC » úte zář 02, 2014 15:59

Ještě jednou děkuji, Zorko, jste fantastická! (postrádám smajlík s palcem nahoru)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » úte zář 02, 2014 16:02

děkuji, ale myslím, že každý umí něco jiného, já zase potřebuji a proto velice oceňuji pomoc při čtení :-)))
Jak říkám, každý ví, umí něco. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Branwen » úte zář 02, 2014 16:16

Ono to může být taky částečně zkomolené, zkusila jsem dát hledat "cremestarius" (nějak mi to zní lépe než cremA...) a možná je to jen jiný výraz právě pro řezníka, viz http://www.online-ofb.de/famreport.php?ofb=dobersdorf&ID=I4882, poznámka zcela dole.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod lerak » úte zář 02, 2014 19:50

Nebo crematarius=vinopalník
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Jirig » úte zář 02, 2014 19:59

Tak už máme tři možnosti :D stačí si jen vybrat :) jestliže je to "s" jen nějaké přeškrtnuté nepovedené písmeno, pak "crematarius" vypadá slibně.
na http://www.frankfurter-hauptfriedhof.de ... tein_c.htm jsem crematarius našel, je tam význam lihovarníka a snad výrobce mýdla? Němčinář nejsem, nevím.
ty, Giržik
Uživatelský avatar
Jirig
 
Příspěvky: 1891
Registrován: pon čer 30, 2014 8:33
Oblast pátrání: Slezsko - Slatina, Stará Ves, Výškovice, Josefovice, Klimkovice, Ostrava, Bílovec
Morava - Bohuňovice, Lašťany, Trusovice
Polsko - Sobolów

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod AlesC » úte zář 02, 2014 20:13

Děkuji i za další vysvětlení. Jak vidím, můžu si dokonce vybírat. :mrgreen: Vzhledem k tomu, co již o Šimonovi Kropáčovi vím, asi nejpravděpodobnější je řezník, i když nechápu, proč to farář zapsal takto obskurně. Jako druhá možnost se nabízí ten zvěrokleštič, s ohledem na určitou spřízněnost s povoláním řezníka, jak psala Zorka. Hmmm, ono je i určitá spřízněnost mezi šenkýřem a lihovarníkem. :lol: Výrobce mýdla asi opravdu ne ... :?
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » úte zář 02, 2014 20:25

Rozhodně nevím, co bych si vybrala já :-)))
ten řezník se objevuje v německém rodokmenu, nikde jinde na netu jsem na toto slovo vůbec nenarazila- Je to divné, očekávala bych , že pokud jde o řezníka, slovo bude frekventovanější.
livarník, majitel palírny - tam by se asi objevoval podobný slovní základ - od slovesa cremo, cremare, pálit, zpopelnit , čili i to je možné.
Aschenbrenner - to je výrobce popela, jako jednu z komponent pro výrobu mýdla. v latinském provedení od výše uvedeného slovesa pálit, zpopelnit.
a můj cremastarius - miškař už vypadá hodně podivně :-)))
Určitě bude vědět Kozulena, latinu má v malíku a pokud by to bylo něco kolem zvířat, tak je to i jeji profesní záležitost :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Brasl » čtv zář 11, 2014 16:11

Zvěrokleštiče bych asi vyloučil, cremaste̱rius je sval, nikoli jak to svádí, povolání (zdvihač varlete).
Nicméně, je to nejspíše zkomolené, ale od čeho?

cremaster muscle [Musculus cremaster]
cremaster, -eris, m. (ř.) kremaster, sval, na kterém je zavěšeno varle, zdvihač (musculus cremaster) http://www.slovnik-cizich-slov.cz/cremaster.html
cremaste̱rius, ...ria, ...rium: zum ↑Musculus cremaster gehörend; z. B. in der Fügung ↑Arteria cremasterica
http://medizin.deacademic.com/4191/cremastericus

Castrator, -oris, m. - nunvář, zvěrokleštič (miškař)
Carnarius,-i, m., carneator, -oris, m., Carniator,-oris, m. - řezník, masník ,viz * carnifex
*Carnifex,-ficis, m.- *řezník, masař, masník - *kat, katan, popravce - *pohodný
http://62.168.39.166/paichl/knihy/sl-lacs0.htm
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Zora » čtv zář 11, 2014 17:12

Opravdu jsem si nemyslela, že se jedná o nějaké povolání - zdvihač varlete, v jehož náplni je zdvihání varlete, to mně snad nemůžete připsat, to je jen a jen Vaše úvaha :-)))

Zcela běžně se přece slovo zdvihač používá pro označení typu svalu.
Vzhledem k tomu, že miškař ve své činnosti má velice blízko k varleti, tak předpokládám, že možná pracuje i s tímto svalem. Nikdy jsem tedy nepřemýšlela nad tím, kde a jak vymiškovává, vím jen, co odstraní. Zaujalo mě, že úkon vykonává na těle zvířete v místě, kde je onen sval.
Při své úvaze jsem navíc vycházela z toho, že k této profesi měli v naší oblasti blízko řezníci, prostě znali anatomii, a měli blízko ke zvířatům.
Vycházela jsem z možnosti, že cremastarius je povolání, které souvisí se svalem cremaster. To jsem také uvedla. Nic víc, nic míň.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: povolání cremastarius?

Příspěvekod Brasl » čtv zář 11, 2014 19:08

Zoro, neberte si to osobně, a ani to nebylo určeno Vám. Ono je dost cizích výrazů, které v doslovném překladu působí podivně. Já a možná i někdo jiný tenhle výraz k nim zařadil jako povolání. Není tomu tak, nikde jsem to tak nenašel. Jednak má latina pro to vlastní výraz, a pak také není vyloučena farářova vlastní invence. Je dnes dost lidí, kteří snaží vypadat učeně, používají cizí slova a pletou jim významy. To ostatně bylo vždy.
Ono jde i o to, co je základem. Zda creo = zrodit, zplodit; + mas, -aris = pohlaví mužského, samec.
Nebo cremo = spáliti.
Tohle je jenom spekulace.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků