Ras, řezník nebo kat?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Kulik » čtv lis 02, 2006 13:50

Narazila jsem na jednoho předka Jana Oberreitera z Křižanova a jsem zmatená z jeho "povolání". V oddacím zápisu jeho dcery z roku 1796 je uveden německy jako Abdecker - ras, pohodný. Když jsem hledala zápis narození jeho dcery, tak jsem narazila na latinské výrazy lictor - překlad je dráb, soudní sluha, carnifex - řezník, mučitel, kat a pohodný a ještě třikrát je uveden jako corpophorus, coprophorus - to jsem nenašla - jen, že corpo je tělo. To se jedná o zápisy z let v rozmezí okolo 1770. Jako kmotr byl uváděn 4x stejný člověk - faber, z toho se moc usuzovat na postavení otce nedá a jednou je kmotrem restiaurues - provazník (že by mu dodával dobrá konopná lana:-)) . U jednoho zápisu je u kmotra fabera připsáno utriusq prolis (protis?) Patrini fuee nebo hueus (je to přetahované, špatná čitelné). U nikoho ostatního ani před tím nic takového není. Může mi někto pomoct se v tom zorientovat?
Uživatelský avatar
Kulik
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř říj 25, 2006 13:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vyhlidka » úte led 09, 2007 14:52

Zajímám se o historii "lidu sníženého" (kati, biřici, pohodní). Mezi katy a pohodnými mám i příjmení Oberreitter.

Zatím mám tyto osoby:
- Ignác Oberreiter byl okolo roku 1827 tišnovským rasem, měl dceru Lenku (* 1808 Tišnov), kterou si vzal jihlavský kat Johann Nessl (* 1797 Jihlava).
- Michael Oberreiter byl od roku 1836 katem v Rychnově nad Kněžnou.
Uživatelský avatar
Vyhlidka
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 05, 2006 13:40
Bydliště: Soběslav

Příspěvekod Rozina » úte led 09, 2007 17:40

Příjmení Oberreiter se vyskytuje v Rychnově n. Kněžnou dodnes.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Rudolf » pon čer 20, 2011 16:31

Carpophorus je drnomistr. Je možné, že býval katem nebo liktorem a po josefínských reformách toto místo zaniklo a tak byl nadále jen drnomistr. V 18. stol. bylo toto docela jasné, kdo je kat a kdo pohodný. Ve velkých městech plnil však často kat i funkci pohodného. V 17. století se v Čechách kat často označoval jako pohodný, což byly později jasně rozlišené pozice. Kat a liktor však mohlo někdy poněkud splývat, neboť liktor vykonával i lehčí exekuce a tak o něm někdo mohl napsat, že je kat.
Rudolf
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned dub 17, 2011 18:20
Bydliště: Dobřany

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod venusev » pon říj 08, 2012 15:00

Zdravím,

mám podobný dotaz. Byl to kat a nebo řezník?

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/7857/348

19.11.1773 - dítě Jan otce Antonína Votruby kata, syna Antonína Votruby z Roudnice a Kateřiny Holíkový z Rokycan
matka : manželka Barbora, (dcera) Jana a Alžběty Lučických z Rožďalovic,
rodiče svobodní (= nepoddaní občané)
hlavní kmotr: pan F.H., přísežný (městský, soudní) písař
kmotrové Karel a Anna Tobiáškovi,
všichni katolíci a občané táborští

Z toho, že to byli svobodní občané, bych usuzovala na kata. Jenže zápis je dost špatně čitelný a ani v latině nejsem zrovna kovaná.

Co myslíte vy? :-)

Díky, Venuše
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Rozina » pon říj 08, 2012 19:47

Také jsem našla v Ústí nad Orlicí rase (pohodného) Johanidesse. Údajně to byli v Ústí kati. Nevíte o tom někdo více?
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Raven » pon říj 08, 2012 19:48

Antonín Votruba byl carnifex - kat.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Jojin » čtv pro 29, 2016 11:29

Můj zeť je z rodu Altů ze Skutče. Byl to rod který v tomto městě vykonával funkci katů, pohodných a biřiců-drábů. Protože tito příslušníci rodů se většinou mezi sebou ženili a vdávali ...

Také v rodě mojí ženy se najdou tito lidé, její babička byla Eckelsbergerová a toto byl rod pohodných z Nového Jičína ...

... nenarazili jste na tato příjmení ve svých bádáních?
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Jojin » čtv pro 29, 2016 11:34

Raven píše:Antonín Votruba byl carnifex - kat.

V Pardubicích působil též rod Zelingrů coby pohodných ... dne 29.5.1837 si Antonín Alt pohodný ze Skutče vzal Josefu Zelingrovou, dceru Jana Zelingra pohodného z Pardubic čp. 81.
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Menya » čtv pro 29, 2016 12:17

Rozina píše:Také jsem našla v Ústí nad Orlicí rase (pohodného) Johanidesse. Údajně to byli v Ústí kati. Nevíte o tom někdo více?


Najděte si na FB Fandu Ptáčka z Ústí nad Orlicí, to je jejich přímý potomek.
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Rozina » čtv pro 29, 2016 12:26

Děkuji. To už je ale staré. O panu Ptáčkovi vím.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Ras, řezník nebo kat?

Příspěvekod Sagitarius » čtv led 26, 2017 7:51

Ústecké Johanidesy jsem nedávno také mapoval, kdyby vás ještě zajímali...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků