Nápis na soše

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Nápis na soše

Příspěvekod terminal » ned srp 10, 2014 16:46

Dobrý den,
Sice můj dotaz nemá přímou souvislost s genealogií, ale snad se najde zde někdo, kdo mi pomůže. Zde
http://img24.eu/images/60558580776557416519.jpg
Obrázek
je vyfocena zadní strana sochy (v Slavětíně). Nápis je celkem hezky viditelný, jen nechápu význam slov: "FUNDÍROVÁNA S_TATUE" (?)
a dále ta zkratka W.E.D. je nějaký titul, toho p.Husáka, nebo zkratka jmen?.
Děkuji.

Jen pro vysvětlení... Tu sochu jsem si vyfotil proto, že v tom Slavětíně byla také v době, kdy tam žili moji předci - tedy si na sochu určitě sáhli a teď jsem si na ni sahnul i já. Takže jsem se v podstatě dotkl svých předků :-)
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Radix » ned srp 10, 2014 17:03

Statue je socha, fundírována je z něměckého Fundierung = kladení základů, uložení do základu.
Radix
 
Příspěvky: 3191
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Nápis na soše

Příspěvekod alenas » ned srp 10, 2014 17:17

terminal píše:Dobrý den,
Sice můj dotaz nemá přímou souvislost s genealogií, ale snad se najde zde někdo, kdo mi pomůže. Zde
http://img24.eu/images/60558580776557416519.jpg
Obrázek
je vyfocena zadní strana sochy (v Slavětíně). Nápis je celkem hezky viditelný, jen nechápu význam slov: "FUNDÍROVÁNA S_TATUE" (?)
a dále ta zkratka W.E.D. je nějaký titul, toho p.Husáka, nebo zkratka jmen?.
Děkuji.

Jen pro vysvětlení... Tu sochu jsem si vyfotil proto, že v tom Slavětíně byla také v době, kdy tam žili moji předci - tedy si na sochu určitě sáhli a teď jsem si na ni sahnul i já. Takže jsem se v podstatě dotkl svých předků :-)

Zdravím -
v tomto případě spojení "FUNDÍROVÁNA S_TATUE" znamená, že dotyčný sochu financoval.
viz. Duden :auf eine finanzielle Grundlage stellen, mit den nötigen Mitteln versehen, finanziell sichern=finančně zajistit, zajistit finanční prostředky ...
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Zora » ned srp 10, 2014 17:28

no, taky jsem na to myslela, ale je tam
- vlastním nákladem stavěna a ???
doplnit financována ... se mně nějak moc nezdálo. Nemohla být třeba k této statui založena ještě nějaká "nadace" (třeba na mše v určitý den, na udržování a pod.?) Z.

edit
fundace
1. majetek věnovaný ke konkrétnímu účelu
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nápis na soše

Příspěvekod alenas » ned srp 10, 2014 18:17

Zora píše:no, taky jsem na to myslela, ale je tam
- vlastním nákladem stavěna a ???
doplnit financována ... se mně nějak moc nezdálo. Nemohla být třeba k této statui založena ještě nějaká "nadace" (třeba na mše v určitý den, na udržování a pod.?) Z.

edit
fundace
1. majetek věnovaný ke konkrétnímu účelu


Zdravím - máte pravdu, má odpověď se vztahovala vlastně k reakci od Radixe. Může to znamenat něco v tomto smyslu:
"...že po jeho smrti připadne kapli na Malém Blaníku z jeho pozůstalosti 300 zlatých. Dokládají to farářská relace z roku 1700 a duchovní tableta z roku 1713 kde se uvádí, že kaple je "fundírovaná" třemi sty zlatých, které jsou určeny na vybudování kaple nové.

Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Zora » ned srp 10, 2014 18:25

vycházela jsem z podobné znalosti kolem naší statue :-)))

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Brasl » ned srp 10, 2014 18:38

Já bych to přeložil do soudobé češtiny takto:
Z obzvláštního (učiněného) zaslíbení (slibu) - mohlo by být i z vyjímečného slibu (Záslib = zaslíbení, přípověď)
vlastním nákladem (na vlastní útraty) vystavena a fundírována (založena) - Fundace, (lat. fundatio od fundó, zakládám) znamená založení http://cs.wikipedia.org/wiki/Fundace přitom se může jednat i o administrativní úkony http://www.advojka.cz/archiv/2005/9/his ... oriografii
statue (sochu ...)

Výstavek = strom v pasece, nechaný na semeno, výstavek, tedy ku potřebě, účelu obdivu.
Naposledy upravil Brasl dne ned srp 10, 2014 18:49, celkově upraveno 1
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Zora » ned srp 10, 2014 18:48

fundus - základ, ale zde se nemyslí kamenný základ, ale finanční :-)))

postavil za vlastní peníze a k tomu založil fundaci (tedy vložil základní obnos) pravděpodobně na udržování.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Brasl » ned srp 10, 2014 18:51

Zora píše:postavil za vlastní peníze a k tomu založil fundaci (tedy vložil základní obnos) pravděpodobně na udržování.

To má smysl :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Brasl » ned srp 10, 2014 19:09

Vzpomněl jsem si na jeden "stesk" našeho starosty. Za hrobová místa na hřbitově se platí, cca na deset let, kromě hrobek (není jich tam moc). Hrobky měli bohatí sponzoři, kteří si na základě nějakých darů smluvně zajistili hrobová místa na budoucí časy zdarma. Ono se to neslučuje s dnešní legislativou.
Tak možná je v tom "fundírována", obdoba tohohle.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Nápis na soše

Příspěvekod terminal » ned srp 10, 2014 20:24

Děkuji moc všem za názory a pomoc - Jsem zas o něco malinko chytřejší :-)
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Kašpar » ned srp 10, 2014 20:32

Čtouc vaše příspěvky, nenacházím vysvětlení oněch písmen W.E.D.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Brasl » pon srp 11, 2014 7:36

Kašpar píše:Čtouc vaše příspěvky, nenacházím vysvětlení oněch písmen W.E.D.

Zkratky křestních jmen? Lepší vysvětlení asi není.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Nápis na soše

Příspěvekod Kašpar » pon srp 11, 2014 15:13

Brasl píše:
Kašpar píše:Čtouc vaše příspěvky, nenacházím vysvětlení oněch písmen W.E.D.

Zkratky křestních jmen? Lepší vysvětlení asi není.

Asi to tak bude. Např. Waczlaw Emanuel ( Elyáš ..) David ( Daniel ...)
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 2 návštevníků