vůz se třemi řetězy

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod manon » úte bře 25, 2014 10:10

Děkuji všem za projevenou ochotu k vyjasnění problému a Věře Mátlové se vysloveně klaním :D .
manon
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon led 20, 2014 9:44

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Kašpar » úte bře 25, 2014 10:14

Je to vskutku zvláštní, že si ,,schovávali" takový kotouč, ale třeba byli z těch, co nic nevyhodí, co kdyby se to někdy hodilo ( i dnes tací jsou). Nebo neměli na nový, tak používali alespoň starý ( špatný), dokud to šlo.
Jinak k tomu výčtu - nu, neměli toho moc, přece jen byli chalupníci a ne statkáři ( sedláci). Ovem jak je vidět, i to jim stačilo ( nebo možná muselo stačit).
ps. televise tam není :-) ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Slim » úte bře 25, 2014 10:30

A přitom až tak chudí nebyli, zemřelý otec za života jednu dobu ve vsi i rychtářoval, vlastnil dva grunty, poměrně dost ovcí. Akorát to vypadá, že to všechno propil. Bylo to v době, kdy se začal pálit líh z brambor a truňk byl levnější než pivo. A tak tady piluju čtení a němčinu a doufám, že si jednou přečtu cca. 100 dokumentů co mám nafoceno a které se týkají pozůstalostního řízení v roce 1828.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Kašpar » úte bře 25, 2014 10:36

hezká suma skenů / fotek ( to je tak do důchodu :-) )
k tomu alkoholu - nějaká zmínka, třeba příčiny úmrtí ( játra, ledviny apod.) by nebyla ? případně někdy bývá v archivech založeno i poznatky o jednotlivých farnících, jejich mravech atd.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Slim » úte bře 25, 2014 10:43

Bohužel ne, v matrikách je v letech 1785 až 1834 pro danou obec i okolí díra, takže příčina úmrtí by mne také hodně zajímala, ale momentálně bez šance. Ale neztrácím naději, že se jednou objeví.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Kašpar » úte bře 25, 2014 10:47

Slim píše:Bohužel ne, v matrikách je v letech 1785 až 1834 pro danou obec i okolí díra, takže příčina úmrtí by mne také hodně zajímala, ale momentálně bez šance. Ale neztrácím naději, že se jednou objeví.


ještě jedna možnost - tonoucí se stébla chytá - osobní návštěva archivu, prolistování inventáře k příslušnému fondu, zda tam nebude položka o farnících,
případně - při ochotných archivářích - nahlédnout do opisů matrik.
jinak už jsme trochu mimo původní téma :-)
Naposledy upravil Kašpar dne úte bře 25, 2014 11:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Slim » úte bře 25, 2014 10:53

To jsem již všechno vyzkoušel. Jinak opravdu odbíháme a mám obavy, že můj půdovní dotaz na starý kotouč zapadne a zůstane nezodpovězen :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 25, 2014 11:47

myslím, že kotouč bude brusný. jenže otázka k čemu. tak například by to mohl být i kotouč na mletí obilí.
zde trochu podivná řeč na dané téma (spíš pro pobavení):

"Já svoji žrnu daroval, páč jsem ji tvořil na pohanku a tuto mi vozí z ruska a ukrainy. jeden rotující kamenný kotouč, axiálně pohyblivý štoubem proti pevnému kotouči. Já měl kameny o průměru 400mm. rychlost 1350, což byla hodně veselá obvodová rychlost, schopná loupat i slunečnici. Profi stroj má nerezoví kotouče, rádlované na soustruhu z velice kvalitního nerezu.princip zůstává.Nákresy ani plánky nevedu, páč jsem šlompák. Na čištění je dobrej každej slušnej fofr, i když klidně i trier, aby nemuseli nic stavět. Totiž, něco postavit, to už chce fištrona, a já cítím, že se mi pod krovy usídlil fištronožrout."
(http://www.permaweb.cz/forum/topics/zku ... e=activity)

myslím, že to prostě bylo kamenné kolo s otvorem, které se používalo na to, na co bylo zrovna potřeba.

A jak by řekla Zorka: jen spekulace :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Kašpar » úte bře 25, 2014 14:49

Karolina Vernerova píše:myslím, že kotouč bude brusný. jenže otázka k čemu. tak například by to mohl být i kotouč na mletí obilí.
zde trochu podivná řeč na dané téma (spíš pro pobavení):

"Já svoji žrnu daroval, páč jsem ji tvořil na pohanku a tuto mi vozí z ruska a ukrainy. jeden rotující kamenný kotouč, axiálně pohyblivý štoubem proti pevnému kotouči. Já měl kameny o průměru 400mm. rychlost 1350, což byla hodně veselá obvodová rychlost, schopná loupat i slunečnici. Profi stroj má nerezoví kotouče, rádlované na soustruhu z velice kvalitního nerezu.princip zůstává.Nákresy ani plánky nevedu, páč jsem šlompák. Na čištění je dobrej každej slušnej fofr, i když klidně i trier, aby nemuseli nic stavět. Totiž, něco postavit, to už chce fištrona, a já cítím, že se mi pod krovy usídlil fištronožrout."
(http://www.permaweb.cz/forum/topics/zku ... e=activity)

myslím, že to prostě bylo kamenné kolo s otvorem, které se používalo na to, na co bylo zrovna potřeba.

A jak by řekla Zorka: jen spekulace :-)


to, co popisujete, je ,,provisorní" mlecí zařízení, neb mlýnek či zrnotěr někdy zvaný.
spíše to bude, tak jak už naznačil Slim, ,,kotouč" neb ,,kolečko" někde zvané, vycházeje z první části slova, tedy ,,Rad"
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Míla » úte bře 25, 2014 16:17

Přikláním se k názoru Karoliny, že se asi jednalo o žernový kamemný kotouč.Jako dítko povinne pomáhat jsem měla tu čest na něm mlít obili. Až pojedu k brachovi na chalupu tak ho vyfotim . Muj pra-pra děd ho taky zdědil současně s jednou sekyrou a dvěma pantoky.Asi v roku 1849.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Kašpar » úte bře 25, 2014 16:22

nevím, ale dle mého, by pro žernov byl jiný název než je zmíněný ,,Radscheib", třeba ,,Mahlstein" či ,,Mühlstein"
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Míla » úte bře 25, 2014 16:31

Třeba to byl nějaky specielni kamen na broušení nářadí,nevíme,čím se dotyčný dědic zabyval a živil.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Kašpar » úte bře 25, 2014 16:37

Míla píše:Třeba to byl nějaky specielni kamen na broušení nářadí,nevíme,čím se dotyčný dědic zabyval a živil.

to je pravda, mohl být kotouč ve smyslu kolečka ( na odvoz, např. mrvy), nebo kámen na broušení ...
ačkoliv např. zde http://de.wikipedia.org/wiki/Radsatz se hovoří o kole :-)
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 25, 2014 16:50

no vida! myslím, že přesně se to nedozvíme, ale okruh možností jsme rozšířili dost :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: vůz se třemi řetězy

Příspěvekod Mirra » úte bře 25, 2014 18:09

to je pravda, mohl být kotouč ve smyslu kolečka ( na odvoz, např. mrvy))[/quote]
Obrázek
Mirra
 
Příspěvky: 541
Registrován: sob lis 18, 2006 14:44

PředchozíDalší

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků