podsedek = zahradník?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

podsedek = zahradník?

Příspěvekod Nayro » ned úno 02, 2014 0:10

V kupní smlouvě vrchnost přenecháva k užívání Karlovi Fabianovi, poddanému z Valchova v panství Boskovickém za 15 zlatých podsedek (domovní č. 10) se vším příslušenstvím, které dle zemskéko katastru k němu náleží. V pozemkové knize je ale veden jako majitel zahradnického gruntu č. 3 (číslo domu 10). Je nějaký rozdíl mezi podsednickým a zahradnickým gruntem? Také mě zaráží skutečnost, že výše uvedený grunt Karlovi prodává vrchnost, když je v pozemkové knize před ním jako držitel gruntu uveden Pavel Fabian.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod ozana » ned úno 02, 2014 8:53

Používejte hledání, ledsco už se tu probíralo
viewtopic.php?f=10&t=863&hilit=podsedek
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Brasl » ned úno 02, 2014 12:06

Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Nayro » ned úno 02, 2014 14:01

Samozřejmě jsem si tu práci dal a fóra si pročetl. To málo, co jsem našel mě ale mijak nepomohlo. Píše se tu, že posedek měl meší živnost než sedlák, ku př. 1/4 lánu, chalupu a zahradu. Jenže to měl i zahradník. Navíc se uvádí, že zahradník neměl koně ani louky. Zahradnický grunt mého předka byl vybaven jedním koněm, bránami, pluhem, polokovaným vozem, sekerou a pilou. Kromě nějakého toho políčka měl i 43 aru luk. Přijde mi to, že rozdíly mezi zahradníkem a podsedkem nejsou striktně vymezené a tyto pojmy se běžně zaměňovaly.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Zora » ned úno 02, 2014 14:34

ano, více méně platí, že se užívaly podle oblastí. Z toho asi nic nevydedukujete, jedině snad pokud existovaly nějaké seznamy, ze kterých se stanovovaly velikosti obdělávané půdy konkretně pro Vaši oblast a následně seznamy pro lánský rejstřík.
Netuším, jak se postupovalo, pokud někdo hospodařil na chalupě a postupně si přikupoval pole (louky), resp. koně, tedy zda se měnil jeho ekonomický status, nebo se tento odvozoval od puvodní velkosti hospodářství.... lze jen velmi nahrubo odhadnout, o kterou dobu se Vám jedná. co se týče dvou hospodářství, je možné, že jedno "číslo" si ponechal a druhé "číslo" dokoupil, třeba po původním Pavlu Fabiánovi nebyli dědicové.... (nebo něco podobného). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Brasl » ned úno 02, 2014 15:51

V odkaze jsem doplnil podle originálu, že zahradník zpravidla neměl koně (tak to znělo v originále).

Jsou dva výklady toho kdo byl podsedek :
1) podsedek = zahradník
2) poddaný ke statku (v tomhle výkladu to najdete porůznu tady na genealogii)

http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... is=&heslo=
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... is=&heslo=
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... is=&heslo=
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... is=&heslo=

Regionálně se to liší, tak jak se liší úrodnost půdy.
Sociální status : http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Ještě se dá dodat, že předpona pod-, znamená něco vespod, pod něčím. Pokud to není podkovář. A základ slova je seděnie, stejně jako osedlý a sedlák.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Nayro » ned úno 02, 2014 17:11

Pro lepší pochopení přikládám výřez z pozemkové klihy. Jde o zahradnický grunt č. 3, v první kolonce je uvedeno číslo domu 10.
prvním majitelem je Pavel Fabian bez uvedení, jak a kdy grunt získal. Jako druhý je uveden Karel Fabian, který - jak je uvedeno - získal grunt koupí za 15 zlatých. V kolonkách vpravo jsou odkazy na příslušné listiny (Lit. I., Pag. 25). Jde o smlouvu, kde vrchnost potvrzuje přenechání PODSEDNICKÉHO gruntu Karlu Fabianovi za 15 zlatých. Kromě domu č. 10 a polností je tam uvedeno příslušenství (kůň, pluh, atd.) Smlouva je z roku 1785. Je mi divné, že v pozemkové knize, kde je zapsán už Pavel F. je grunt označován za zahradnický, zatím co později, kdy jej kupuje Karel, je ve smlouvě označován jako podsedek.
Přílohy
Snimek 005.jpg
Snimek 005.jpg (210.05 KiB) Zobrazeno 7942 krát
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Brasl » pon úno 03, 2014 11:49

Tak ještě jednou, naposled.
ein Gärtlergrund
Gärtler = a) podsedník, zahradník, čtvrtláník
b) zahradník - ein Dorfbewohner bloß mit Gartenbe=fis - vesničan pouze se závlahou

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=1948257
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Zora » pon úno 03, 2014 12:43

Už jsem to tady jednou vkládala:
wiki :
Podsedek (také i subsides, selden, pedices, curticularii) je ve středověkých i raně novověkých písemných pramenech obvyklé označení obyvatele vesnice, který sice mohl být majitelem vlastního domu, ale obvykle neobdělával vlastní pole. Pro obživu robotoval buď pro vrchnost na panských polích nebo se živil prací pro jiné poddané.

Pojem podsedek není v pramenech přísně vymezen a zdá se, že byl užíván i pro drobné majitele polností, kteří ovšem ze svých polí nevyžili a byli nuceni si přivydělávat prací pro jiné.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Podsedek

Ve vašem případě je třeba zjistit, v jakém smyslu bylo ono slovo používáno při tvorbě lánských rejstříků, popřípadě v dalších souvislostech u osedlých ve Vaší oblasti, nic dalšího í Vám s rozluštěním asi pomoci nemůže. Slovníky i naše znalosti vždy hovoří buď všeobecně nebo jsou naopak vztaženy ke konkretním oblastem. :x
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Nayro » pon úno 03, 2014 19:24

Díky za snahu. Definici výrazu "zahradník" a "podsedek" rozumím. Na netu je více méně obdobným způsobem objasňují na řadě stránek, zabývajících se genealogií. Mě jen bylo divné, že pro stejný grunt se na dvou různých listinách pro něj užívá rozdílný název. Napadlo mě, že by asi mezi podsedkem, zahradníkem a čtvrtláníkem nemusel být nijak zlášť velký rozdíl, což mi tu teď Brasl potvrzuje. Tak díky za trpělivost
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Brasl » úte úno 04, 2014 0:18

Není zač.

On citát A. Einsteina : "Látce rozumíte bezpečně teprve tehdy, když jste schopný ji vysvětlit vlastní babičce." Má hodně do sebe. Nepochopení totiž dává za vinu tomu kdo vysvětluje.

Zřejmě jste z technického oboru, tam je jedno specifikum češtiny. Slovní termín je jasně definován a nejsou k němu synonyma.
Podsedek, zahradník, Gärtler je něco jako malý sedlák. Jestli je něco malé nebo velké mohu určit teprve tehdy, když mám nějaké měřítko. Měřítkem je, jak už zmíněno, průměrná velikost pozemků v daném regionu. Tedy ryze subjektivní jednotka, ISO neexistovalo. :wink:
Podle toho co jsem prošel Gärtler a Häusler řadí do jedné společenské třídy, byli vždy uváděni společně.
Při výčtu výměry jsem několikrát narazil na formulaci : ...měl dva lány a podsedek...měl čtyři lány a podsedek, ... drží puol lánu a podsedek ...půl čtvrtá lánu a podsedek, ...Hynek a Vlach drželi v Pucově 2 lány a podsedek. Činí to na mě dojem, že podsedek je zbytek po dělení. Ať již na celé lány, nebo jejich 1/2, později asi i 1/4.
... 1228 ustaveno obyvatelům Hodonínským, aby každý majetnik rolí z lánu platil 30 a podsedek z role 12 penízů.
Dědina Lipina měla čís. 31, celých gruntů 13, podsedek l, podruhů 8, hospodu a jatku. Dědina Luzná (dříve Lučná) měla čísel 100, celých gruntů 20, podsedkú 13, pasekářů 15, podruhů 4
Okolo r. 1820 dostávala nevěsta na Hané věna, vdávalali se na podsedek asi 150 zl. našich peněz, a na grunt asi 450 zl. Věnem valašské nevěsty, dcery posedníkovi bývalo sotva 10zl. a nějaká kravička.

Grunt či statek měl od XVIII. stol. od dvou lánů (120 korců) až do 30 korců. Tedy celý grunt je taky naprosto přesná jednotka. :wink:

Úsudek si udělejte sám. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Nayro » úte úno 04, 2014 20:51

Díky za zajímavé příklady. Je fakt, že jsem zvyklý často věci "škatulkovat" a ne vždy je to ku prospěchu. Pochopením problému se mi vyjasnila i řada navazujících souvislostí. Zatím jsem si vystačil s matrikami a pozemkové knihy jsou pro mě zatím "zemí lvů". :roll: Snad se také časem vypracuji 8) Ale i to objevování a poznávání má své kouzlo... :D Ještě mě tak napadlo, jesti tím podsedkem nemohla být myšlena viminkářská či podružská chalupa při gruntu, s kouskem pronajímaného pozemku??
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Karel Jedlička » ned srp 03, 2014 0:24

Dobrý večer,

přečetl jsem si diskusi a byť už není úplně aktuální, dovolil bych si to poněkud upřesnit:

vlastní význam slova PODSEDEK je ten, že to byl nájemce, kterému přenechal za stanovený plat půdu jiný poddaný, obvykle sedlák, výjimečně chalupník. Tento sedlák byl pak pro podsedka "vrchností", přestože sedlák sám byl poddaný své vrchnosti.
Dělení nemá nic společného s velikostí pozemku, který si podsedek pronajímal, přestože z logiky věci vyplývá, že se takto zaopatřovaly spíše chudší vrstvy obyvatel, kterým sedlák postoupil do užívání např. odlehlejší části svých polí, které se mu nevyplatilo osobně obdělávat. Velikostí polí tedy většinou podsedci byli na úrovni domkářů či zahradníků, ale na rozdíl od nich museli odvádět dávky majiteli pozemků, které měli v nájmu. Domkář se stejně velkými poli byl povinen "pouze" dávkami vrchnosti, státu (kontribuce) a církvi (desátky).

Domkář, baráčník, zahradník byly na většině panství zaměnitelné pojmy, ale dá se zobecnit, že status zahradníka z nich byl nejnižší - domkář (baráčník) měl pole, obvykle do 8 korců (cca 2,5 hektaru - kdo měl více, už býval považován za chalupníka), zahradník obvykle neměl žádné pole nebo jen zcela nepatrné, jen zahradu kolem svého domku.
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod calmar » stř srp 06, 2014 14:54

Obávám se, že tyto termíny (domkář, chalupník, zahradník...) nelze vůbec nějak přesně vymezit, protože jednak jejich užívání bylo nejednotné, ale zejména regionálně odlišné. Takže je třeba vycházet z reality té které oblasti. Např. na Opavsku jsou většinou rozlišeni sedláci (zhruba nad 4 vratislavské maldry, obvykle 5-7 maldrů), zahradníci (asi do 1 maldru, 3,4 ha) a domkáři ("ohne Acker", tj. většinou maximálně s onou "zahrádkou u domu").
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Re: podsedek = zahradník?

Příspěvekod Brasl » sob lis 01, 2014 2:49

Aby na různosti odlišeni grunt, zahrada, podsedek, podle výměry nebylo málo, tak k tomu ještě přistupuje stav, či výnos stavení/hospodářství.
Obrazy ze života rolnického na Valašsku od XVI. do XIX. stol
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků