Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod jagea » stř pro 25, 2013 16:12

Jaký byl rozdíl mezi podruhem a čeledínem? Podruh bydlel u sedláka a měl smlouvu na celý rok a čeledín byl jen na občasnou výpomoc?
jagea
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř zář 04, 2013 20:25
Bydliště: Praha,Polička
Oblast pátrání: Kněževes u Olešnice,Pulkov (okres Třebíč),Příštpo,Svojanov u Poličky a okolí

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Zora » stř pro 25, 2013 16:56

Bez záruky - moje zjištění.

Všechna vysvětlení jsou škobrtající. Velmi pravděpodobně se jedná o označení, jejiž význam byl když ne stejný, tak velmi podobný a velice často dochází k záměně.
Statek vlastnil sedlák, žila tam jeho rodina. Ostatní lidé, žijící na statku, gruntu, usedlosti.... patřili k podřízeným osobám, pracovali podle pokynů sedláka. (mohli být mezi nimi ale i třeba jeho provdaní sourozenci)
Většina z nich tvořila čeládku, tedy ty, kteří na statku pracovali. Někteří měli svá jasná povolání - určení - např. šafář, kovář (pokud na statku byl), někteří mělï trvale přidělenou práci - pacholek od volů, děvečka od krav, pradlena, ...
Zbytek dostával práci podle ročního období, podle potřeby.
Většina z nich bydlela na statku, za stravu a "byt" a velice nízký plat, někteří byli najímáni z řad domkařů, zahradníků (tedy těch, kteří buď neměli žádnou polnost, nebo velice malou, pouze pro svou potřebu).
Podruh byla osoba, která neměla vlastní příbytek, obydlí, bydlel u někoho, pod cizí střechou.
Totéž by se dalo říct o čeledínovi, který bydlel na statku...

Bohužel slova, kterými byly tyto osoby nazývány v různých pramenech, se liší především podle oblastí (podstatný rozdíl tvoří už Čechy, Morava, Slezsko) ale i podle panství. Stejně tak to bylo i s platbou.
Výplata - buď probíhala týdně, nebo za dohodnuté období nebo konkretní práci, někdy jednou ročně. Vždy záleželo na druhu práce (třeba za práci při žních, za zorání pole, odvedení dobytka na prodej na místo určení, nebo na tom, zda si najímající chtěl tuto osobu udržet).
Vždy hrály roli místní zvyklosti, stejně jako možnost sehnat tyto pracovníky...
Na většině běžných statků v obci zastaly práci čeledínů (podruhů) jedna dvě osoby trvale, zbytek se najímal, většinou nárazově (domkaři, zahradníci...), a opět to nebylo mnoho osob.... pouze na největších statcích bylo čeledi více.

Spoustu práce kolem statku zastaly děti, ať sedlákovy, nebo od rodin, které u něj pracovaly.

Zvláštní část tvořili výměnkáří, kteří měli od určité doby svá práva (jednalo se o původní vlastníky statku - většinou staré rodiče), měli smluvně pevně stanoveno, co , kdy a kolik dostanou ročne - strava, otop, přilepšení i peníze...
Další zajímavou skupinou byli podsekři, dost často měl statek zvláštní obydlí jak pro výměnkáře, tak pro podsekry (ponejvíce se jednalo o nesamostatné sourozence majitele).
(Nejprve zvláštní světnice - komora, později skromný příbytek, zpočátku přímo u hlavního domu, pozdějí vzadu za dvorem statku, dost často při stodole, nebo chlévu, který byl zdrojem tepla)
Pokud pátráte po životě konkretních osob v konkretní obci je nejrozumnější hledat v pracech nebo zdrojích týkajících se právě dané oblasti - vesnice, panství, kde se většinou dočtete konkretní podrobnosti.

PS naprosto přesné vysvětlení a jasné vymezení pojmů jsem zatím nenašla, tohle je pouze moje kombinace z toho, co jsem kde našla, přečetla¨, samozřejmě se mohu mýlit.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod jagea » stř pro 25, 2013 19:13

Já na internetu zase našla,že čeledín byl většinou mladý svobodný člověk,který ještě neměl rodinu a tudíž se u sedláka neusadil s celou rodinou a tím pádem mohl klidně další měsíc putovat na jiný statek.Ale asi to opravdu bylo v každém kraji jiné.
jagea
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř zář 04, 2013 20:25
Bydliště: Praha,Polička
Oblast pátrání: Kněževes u Olešnice,Pulkov (okres Třebíč),Příštpo,Svojanov u Poličky a okolí

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Zora » stř pro 25, 2013 19:19

Fakt jsem nikde nenašla něco jako definici a autoři prací o minulých dobách používají výrazy tak, jak jsou zvyklí..., na střídačku :-))), přečetla jsem jich už poměrně dost...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Brasl » sob pro 28, 2013 17:14

Pátral jsem a dospěl k názoru, že je mezi nimi dost velký rozdíl. Zmatek je asi v tom, že někdo mohl být zároveň čeledínem i podruhem, což se nevylučuje.

čeledín = příslušník rodiny (čeledi) jako její člen nebo služebník (také pacholek, nebo pohůnek pokud dělal se zvířaty)
Podruh = kdo v nájmu u někoho bydlí, nájemník (ve městech se užívalo označení nájemník místo podruh)
nájemník - člověk najatý, za odměnu k nějaké činnosti zjednaný, námezdní síla
podružný = bydlící, jsoucí v podruží, tj. mimo domov, bez vlastního domu, v cizím domě nebo v cizině

Nenašel jsem nikde že by se kladlo rovnítko mezi oběma výrazy. Je to tedy založeno na různých vztazích.
Čeledín, jako člen domácnosti, je počítán za člena rodiny (a hospodář k němu má tím pádem určité (morální, zvykové) povinnosti). Dle starých hlavně slovanských zvyků.
Kdežto postavení podruha je založeno na čistě ekonomickém základě, možná na základě německých zvyků, nebo spíše toto postavení vzniklo později.

Zdroje :
Česko - německý slovník Fr. Št. Kotta, např. :
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... tranaVys=1
Čeledín :
1. kdo patří k „čeledi“ 1, člen rodiny n. služebnictva příslušejícího k domu, rodině, pánu ap.
2. čeledín, služebník, sloužící, kdo někomu slouží za mzdu n. z důvodu společenské podřízenosti
3. kdo slouží na královském n. šlechtickém dvoře, dvořan, písař, správce ap.
4. člen družiny krále, šlechtice ap.
5. člen nějakého společenství, sboru ap.
6. čí (Kristův) učedník, následovník
7. druh, blízký, důvěrný přítel
http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx?hw=%u010del%u00e1dka
Podruh :
(bohužel nejde přímý odkaz)
http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.asp ... %BEn%C3%BD
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob pro 28, 2013 17:32

a já si dovolím říct, asi stejně jako Brasl, že jsou to významově jiné kategorie- že čeledín je druh pracovníka s určitými právy (a povinnostmi) vůči hospodáři a podruh je druh "majetkového" (v tomto případě spíš nemajetného) vztahu....

Prababička měla čeledíny a děvečky, chovala se k nim jako k sloužícím, ale přesto to byli členové rodiny- seděli sice u svého stolu, ale jedli to samé, když se vdávaly/ženili dostali "kousek na přilepšenou" a moje babička na ně vzpomínala jako na tety a strejdy- ne na slouhy a rozhodně ne na někoho, kdo přijde na kratkou dobu a zmizí- spíš přijde a zůstane.
Souhlasím ale se Zorou, že se to bude místně lišit.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Brasl » sob pro 28, 2013 17:54

Ano, přesně tak jsem to myslel.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod navstevnik » úte pro 31, 2013 9:33

Uživatelský avatar
navstevnik
 
Příspěvky: 306
Registrován: ned led 13, 2013 22:34
Bydliště: Rašovice

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned úno 15, 2015 23:24

Romance z roku 1889 :)

Sebrané spisy Františky Stránecké - Je to povídka o podruhovi. A řekla bych, že to celkem ilustruje jeho postavení, jak bydlel, jak si vařil, jak mohl kdykoliv kamkoliv odejít, že to bude postavení odlišné od čeládky. Tento náš podruh byl, řekla bych, spíše nájemník. Čeládka byli sloužící (ačkoliv se zajisté mohl podruh-nájemník s hospodářem domluvit, že mu také bude s prací na hospodářství pomáhat).

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4171712
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 16, 2015 13:55

Mám takovou teorii, že hospodář měl volnou světničku a rozhodl se ji pronajmout za nějaký ten peníz. Vzal si tedy nájemníka (někdy jednu osobu, někdy celou rodinu). Označen byl jako podruh (zajímalo by mě, zda ten název má co dočinění s "poddruh" ve významu "nadlidi a podlidi"... - ve zmíněné povídce dcera "obyčejného" domkaře o podruhovi neměla valného mínění, ani mluvit s ním nechtěla, vždyť to byl jen podruh!
Čeládka ale byli hospodářovi sloužící, kteří ho museli poslouchat. Byl povinen je živit. V dobových knihách se lze dočíst, jak někdy krutý hospodář špatně s čeládkou zacházel, nechtěl je pouštět k muzice, někdy ani do kostela, čeledíni si spolu nemohli povídat a smát se apod. To se domnívám, že u podruha takovou moc hospodář neměl.
Naopak u dobrých hospodářů se čeládce žilo jako členům rodiny, v knize Čelední vůdce od Daniela Adama z Veleslavína je možné se dočíst, že zbožný hospodář a hospodářka měli křesťanskou povinnost čeládku ke zbožnosti vést, dohlížet, zda se aspoň 2x denně modlí, dokonce mohli ověřovat, jaké si čeledín nebo děvečka odnesli z bohoslužby ponaučení...

Na druhou stranu o nájemníka (podruha) si myslím, že se takto starat hospodář nemohl, neměl mu co mluvit do toho, jestli jde večer k muzice, jestli s někým rozmlouvá nebo se směje, jaké si z bohoslužby odnesl poučení...

Dovedu si představit, že rodina měla více synů. Ti, co hospodářství nezdědili a ani se dobře neoženili, měli na výběr, jestli půjdou někam sloužit (jako čeleď), nebo jestli se stanou podruhy (pokud zdědili nějaké peníze, aby mohli hospodáři platit nájem, nebo jestli třeba byli vyučení a mohli hospodáři platit ze svého výdělku částku na nájem).

Otázkou je, jestli mohl hospodářův podruh místo platby za nájem pro hospodáře pracovat (třeba na poli - jak uvádí wikipedie, že podruh byl námezdní /tedy za mzdu/ zemědělský pracovník - tedy člen čeládky.
To si v praxi neumím představit, že by měl hospodář čeládku a pak by mu tam přišel člověk bez střechy nad hlavou a bez peněz a chtěl by se stát podruhem, že místo nájmu v penězích bude pracovat na poli. V tom případě by rozdíl mezi podruhem a čeledínem nebyl žádný.

Logické by mi přišlo, že podruh by byl spíš řemeslník. A nebo např. porodní bába nebo učitel by mohli být podruzi, kteří svůj dům nemají, bydlí v nájmu a živí se svým řemeslem (prací). Nebo staří se dobře nedohodli s mladými, dohoda o vejminku nedopadla či soužití nefungovalo a staří museli jít "spánembohem". Nějaké peníze měli, nestali se proto žebráky, ale podruhy, našli si světničku, kde prostě bydleli, ale sloužící čeládkou nebyli.

Kdybyste věděli o trhlinách v mojí teorii, budu ráda, když to napíšete. Zejména kdyby z matrik nebo z Vašich zkušeností vyplývalo něco jiného.
Hezký den :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Zora » pon úno 16, 2015 16:20

podruh prováděl podružné práce - s poddruhem to nemá nic společného.

šlo o člověka, kterého si najímal sedlák na drobné práce, nebyl s ním v žádném smluvním vztahu, a vyplácel mu mzdu buď po skončení práce, večer, nebo se jednoltivé položky sčítaly a vyplácelo se po žních, kdy měl hospodář větší množství volnách peněz za stržené obilí.
Ve velké většině případů podruh ani nebydlel u sedláka (mohl), většinou bydlel v chalupě a protože ho chalupa neuživila, přivydělával si příležitostnou prací. Dost často se si sjednával práci na sezonní práce, (o žních), manuální práce (třeba lámání kamene v kamenolomu, který patřil hospodáři, nebo nakládání písku, nebo pomoc při stavbě....)
Domnívám se že dost často splývalo označení podruh a nádeník. (to druhé označené vychází z toho byl najímán "na den")
Sbírání klásku po žních prováděly podruhyně - byla to práce sezonní, pár dnů pracovaly , pak zase hledaly obživu jinde.
Vzpomeňte si na seriál Nejmladší z rodu Hamrů, V provní díle vykřukuje maminka, že je třeba zajít k sedlákovi, ... Oni měli chalupu, ale živili se drobnýmí pracemi pro sedláka. nepatřili k jeho trvalým zaměstnancům. (Seriál se odehrává později, po r. 1945, ale podstatu to vystihuje)
Strava nebyla rozhodující, většinou bývalo zvykem, že všichni, kdo pracovali dostávali základní stravu (oběď na místě práce, k tomu nějaké pití, zbytek si zajišťovali sami. )
Věše se může lišit podle oblastí.
Podruzi patřili k těm nejméně majetným, proto ta averze.
Z.

edit - podružný znamená také podřadný - podruh vykonával většinou neodborné, práce, které nebyly !dost dobré" pro trvalé "zaměstnance" u sedláka - napadá mě pro pochopení třeba práce s močůvkou , kopání výkopů, zavážení děr na polních cestách...., vyžínání klasů na okrajích polí - kolem ouvratě, - tam se nedostala ani kosa, ani snad později technika, tam se muselo srpem...
ruční sběr , zpracování lnu...

ještě mě napadlo - podruh - chodil za prací po "druhých" (jiných) , čili po okolních sedlácích , obcházel okolní sedláky, zda by u nich nebyla nějaká práce.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 16, 2015 17:14

Z toho, co jsem zatím četla, mi spíš víc sedí příspěvek Moniky.
V odkazované povídce o podruhovi se dočteme, že bydlel v nájmu dlouhodobě, neměl svůj dům, byl vyučeným zedníkem. Domkařova pyšná dcerka se do něj zakoukala a až potom zjistila, že je vzdělaný a o hospodaření toho spoustu ví, protože jeho dědeček je z jakési vsi velmi známý sedlák. To se potom červenala, jak špatně o podruhovi smýšlela.

Co se práce na jeden den týče, to podle Daniela Adama z Veleslavína také odpovídá čeledi. Daniel /musel to být hrozně protivný chlap :D / píše, že některá čeládka je sprostá a stále si nemůže vybrat, u kterého pána jim bude líp. A místo aby se hospodáři upsali na půl léta nebo na rok, klidně chodí pracovat jen na den nebo na týden a pak zase hledají jinou práci, dokud nenajdou bezbožného hospodáře, který málo práce po nich bude chtít, hodně spropitného jim bude dávat a velkou volnost a svobodu jim dá. Vysvětluje, že zahálka je hřích a že lenost vede k dalším hříchům (ze kterých pak člověk špatnou pověst má a nese se to s ním už celý život...).

Jeho dílo někdo dvakrát přepsal, naposledy prý tím způsobem, aby ho mohly číst i děti a duchovenstvo. Asi se při vyjadřování o čeládce příliš nekrotil :)

Někdy je prý čeládka neuctivá, hospodář musí dvakrát ba i tříkrát na čeledína zakřičet, aby mu odpověděl. A on se mu klidně otočí zadkem a jen něco zamumlá, že mu rozumět není. (jak asi taková věta zněla v originále před úpravou pro děti a duchovenstvo? :D

Jinak ještě zajímavé je, že na několika místech píše o tom, že čeládka "dochází". Resp. že nedojde, celý den z postele nevyleze apod. Z kontextu to pak na mě působí, že nebydlí v hospodářství, ale bydlí doma (např. u rodičů) a chodí tam prostě do práce. To by také bylo dobré podpořit nějakými zjištěními z matrik a jiných zdrojů. (Např. jestli se jim děti rodí na nějaké adrese, ale jiný záznam ukáže, že pracují jako čeládka někde jinde...)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Zora » pon úno 16, 2015 17:20

Píšu svoje zkušenosti, nic víc. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod Zora » pon úno 16, 2015 17:27

Práce na samotném statku zajišťovala takzvaná dvorská čeleď. Ta se dělila na několik skupin podle toho, jakou práci musela zastávat. V čele mužské dvorské čeledi stál šafář. Śafář měl na starost nejen organizaci práce a dohlížení na ni u jednotlivých zaměstnanců statku. Je zajímavé, že například u Černínů nacházíme zmínky o tom, že kdo se ucházel o post šafáře, musel prokázat um v opravách běžného zemědělského nářadí. Šafář měl tedy na starosti kromě organizace práce i opravy nářadí, se kterým se pracovalo. Stejně tak zajištění jeho dostatku. Ženskou část dvorské čeledi měla na starosti šafářka.

Dělení zaměstnanců
Jednotliví zaměstnanci se dělili na různé skupiny. První z nich byla zaměstnávána přímo na statku. Do této skupiny lidí patřili nádvorníci, pacholci a holomci. Tyto tři skupiny mužů na statku zajišťovaly chod stáje, práce, které souvisely s dvorem samotným. Jejich ženským protějškem byly děvečky. Ty byly zaměstnány hlavně úklidem stájí. Dochovaly se dokonce instrukce o tom, jak mají uklízet chlévy a stáje.

Druhou skupinou byli lidé, kteří pracovali na polích. Ti se dělili na vozky, povozní, oráče, sekáče, hrabáče, skotáky a další. Tuto čeleď si majitel statku na práci najímal. Smluvní plat byl roční, a výplata se tak prováděla jen jednou do roka.

Bývalo zvyklostí, že výplata mzdy čeledi byla na svátek sv. Martina. I z toho důvodu byla s tímto dnem spojena celá řada veselic.
http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region ... 30403.html

Jak je vidět, podruzi nejsou zmíněni mezi trvalými ani smluvními pracovníky na statku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozdíl mezi podruhem a čeledínem

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 16, 2015 17:41

To je výborné a přehledné shrnutí. Děkuji.
Pokud se různě v pojmosloví dovídáme, že podruh byl v nájmu, a odpovídají tomu i nějaké prameny, tak asi nebude sedět, že jen na den či na pár dní sezónně vypomáhal. To by nemělo logiku, pronajmout si bydlení, jeden den pracovat a pak zase jít jinam.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 5 návštevníků