Půl sedlák

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Půl sedlák

Příspěvekod Air15 » ned lis 10, 2013 19:57

U jednoho zápisu v matrice jsem narazil, u jména otce na "půl sedlák". Je mi jasné, že se asi bude jednat o nějaký další tip sedláka, ale zajímalo by čím se odlišoval od "normálního" sedláka. Jestli se jedná o rozlišení podle velikosti obdělávaného pole apod. Děkuji za případnou pomoc.
Air15
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř kvě 08, 2013 18:06
Bydliště: Praha-západ
Oblast pátrání: Úhonice, Drahelčice, Lidice, Loděnice u Prahy, Chrustenice, Rudná u Prahy (Dušníky, Hořelice), Chýně, Horoměřice,

Re: Půl sedlák

Příspěvekod Pichnat4 » ned lis 10, 2013 21:30

Air15 píše:U jednoho zápisu v matrice jsem narazil, u jména otce na "půl sedlák". Je mi jasné, že se asi bude jednat o nějaký další tip sedláka, ale zajímalo by čím se odlišoval od "normálního" sedláka. Jestli se jedná o rozlišení podle velikosti obdělávaného pole apod. Děkuji za případnou pomoc.


Půl sedlák = půl láník.

Vlastnil půl lánu. Jeden lán byl přibližně 18 ha.

Jinak pokud zadáte výraz do googlu, tak Vám to najde.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Půl sedlák

Příspěvekod ozana » ned lis 10, 2013 21:30

ano, měl poloviční rozlohu obdělávaného pozemku než "celý" sedlák
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Půl sedlák

Příspěvekod Air15 » ned lis 10, 2013 21:34

Děkuji, právě z různých zdrojů na internetu ,jsem si nebyl jistý přesným významem, proto jsem se ptal abych v tom měl jasno.
Air15
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř kvě 08, 2013 18:06
Bydliště: Praha-západ
Oblast pátrání: Úhonice, Drahelčice, Lidice, Loděnice u Prahy, Chrustenice, Rudná u Prahy (Dušníky, Hořelice), Chýně, Horoměřice,


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků