recte

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

recte

Příspěvekod Vlastik58 » stř srp 21, 2013 11:28

Objevil jsem výklad slova "recte" i v jiných tématech. Nicméně se ptám, zda někdo neví,
na jakém základě bylo právě "řečený" ? Myslůím, zda se může jednat třeba o jméno vdovy atd.
Jako příklad:
Regina geb. Spitzer recte Baran aus Mähr. Weisskirchen

Regina, rozená Spitzer řečená Baran (vdova po Baranovi) z Hranic na Moravě

Je můj výklad možný?

Děkuji za názory
Vlastik58
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř srp 21, 2013 9:07
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: recte

Příspěvekod Zora » stř srp 21, 2013 11:42

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... ecte-rekte

Slovo:recte
Výslovnost:rekte
Význam:(zast.) vlastně, správně

http://www.slovnik-cizich-slov.cz/recte.html
Význam slova recte
správně, dobře, náležitě

Ve smyslu těchto vysvětlivek by mohl mít i Váš výklad smysl. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: recte

Příspěvekod Vlastik58 » stř srp 21, 2013 11:55

V jiném fóru bylo použito výrazu recte i u mužů, zde by asi neměla být možná změna jména rozvodem atd.
Proč tedy zápis není například ve tvaru:

Regina geb. Spitzer witwe nach Baran aus Mähr. Weisskirchen ?

( matrika: Regina geb. Spitzer recte Baran aus Mähr. Weisskirchen )

Přitom si vzala za muže Isidora Wertheimera - viz i vaše poznámka o svatbě v mém příspěvku o přečtení poznámky.

Nějak nejsem přesvědčen o mém výkladu :-(
Vlastik58
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř srp 21, 2013 9:07
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: recte

Příspěvekod Zora » stř srp 21, 2013 12:00

Já jsem se zatím nesetkala v moravských matrikách se slovem recte.
Vím, že se často objevuje v českých matrikách, snad i proto, že tam ve větší míře docházelo ke změnám příjmení tzv. "po chalupě".

Na Váš dotaz odpoědět neumím, snad ....jestli (třeba jako vdova po Wertheimerovi) žila delší čas s panem Baranem.... a bylo ji okolím toto příjmení přisuzováno?

Někdy je těch potrhaných nitek více, než bychom si přáli...

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: recte

Příspěvekod Vlastik58 » stř srp 21, 2013 12:15

Jedná se o židovskou matriku Židovské obce Hranice zahrnující rok 1913.
Přesto, že jsem ze zvědavosti prohlídl cca 100 matek v matrice, nikde jinde "recte" uvedeno nebylo.... :-)
Vlastik58
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř srp 21, 2013 9:07
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: recte

Příspěvekod Zora » stř srp 21, 2013 12:25

A nemnohla být vdovou, která žila s panem Baranem?

Se židovskými matrikami nemám zkušenost, napadá mě pouze familiantský zákon, ten byl ovšem zrušen v r. , tuším, 1849, tam už asi souvislosti být nemohou - vzhledem r,. 1913. (Stávalo se, že děti narozené v židovských rodinách tam, kde nemohl být uzavřen sňatek, se zapisovaly jinému familiantovi. Pak mohlo dítě nést několik příjmení, z toho jedno oficielní, zapsané, druhé, které vyjadřovalo příjmení jeho pravého otce)
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: recte

Příspěvekod Vlastik58 » stř srp 21, 2013 12:41

Je to trošku složitější, v matrice je uvedeno, že se Regině narodilo mrtvé dítě 29.11.1913 a otcem je Isidor Wertheimer, v té poznámce je,
že měli sňatek ( Regina -Isidor) 11.4.1912 v Hranicích.
Přitom můj známý, který mne požádál o pomoc, dostal výpis z Národního archivu, že jeho otec (Kurt) se narodil 29.7.1913 právě Regině, ale otec je uveden Salomon Lanzer
a přitom i oni !!!! ( Regina-Salomon) byli oddání v Hranicích 11.4.1912.
Když jsem požádál N.Archiv o vysvětlení na jakém základě cerifikát vydali, napsali mi, že dle originální matriky a dále, že matriční zákon zatím NEOTEVŘEL rok 1913 (100 let) a tudíž pro veřejnost není uvedený zápis zpřístupněn a nic mne nedají.
Mimochodem Regina se měla narodit kolem roku 1878, co by mohlo váší myšlenku potvrdit .
Když si ale dám do souvislosti už dva otce uvedené v JEDNÉ matrice a ještě bych měl přidat vdovu po Baranovi...no nevím... Už tak je nesmysl, že by měla po 4 měsících porod :-)

Díky moc za přízeň a ochotu sdělit názor a diskutovat :-)
Copak to "recte" tedy je ....
Vlastik58
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř srp 21, 2013 9:07
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: recte

Příspěvekod Zora » stř srp 21, 2013 13:16

Ta paní určitě nebyla vdova po Baranovi, to ze zápisu nelze vyčíst...

Snad by se mohlo jednat o dvě ženy stejného jména.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: recte

Příspěvekod Vlastik58 » stř srp 21, 2013 13:26

Nemohlo, v obou případech a zřejmě i zápisech tam je uvedeno: Regina geb. Spitzer recte Baran aus Mähr. Weisskirchen :-)
Vlastik58
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř srp 21, 2013 9:07
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: recte

Příspěvekod hozacwa » stř srp 21, 2013 19:44

několikrát jsem se setkal s výrazem recte v souvislosti s upřesněním přijmení v matrikách na Valašsku (zejména u mužů) - matriky rožnovského, zuberského aj. panství; zpravidla se tím upřesňovaly následné zkomoleniny (někdy také nové přezdívky) původního příjmení.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: recte

Příspěvekod artepa » stř srp 21, 2013 20:07

Možná by Vám s výkladem zápisu v židovské matrice pomohl pan Muller, o kterém píše Karolina. Viz viewtopic.php?f=8&t=6605&p=30663&hilit=%C5%BEidovsk%C3%A9+matriky#p30663
Dá se s ním spojit na library@toledot.org, je to Čech.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: recte

Příspěvekod ZEL » čtv srp 22, 2013 7:45

Domnívám se, že to recte se nevztahuje k Regině, ale k jejímu otci, který byl Spitzer správně Baran. V moravských matrikách jsem se s výrazem recte setkala v případech, kdy dítě bylo nemanželské a ke svatbě rodičů došlo dlouho po jeho narození.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: recte

Příspěvekod Vlastik58 » čtv srp 22, 2013 12:36

Díky za připomínky a názory. Pokusím se kontaktovat pan Mullera, třeba pomůže.
Myšlenka, že se jedná o otce Barana se mi zdá asi nejpřijatelnější, ale je to jen můj subjektivní názor.....
Myslím, že najít chybějící židovské matriky je jediná cesta....
Díky....
Vlastik58
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř srp 21, 2013 9:07
Bydliště: Hranice na Moravě

Re: recte

Příspěvekod Zora » čtv srp 22, 2013 19:16

Posílám SZ
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: recte

Příspěvekod Zora » pát srp 23, 2013 7:02

Pokud si na holocaust.cz najdete tušené příjmení Baran Hranice, (Regina by se pravděpodobně v Hranicích narodila) , nabídne to příjmení Baron - Hranice. (Baran se tam nevyskytuje) Snad záměna při čtení matriky?
Pak se můžete podívat do starších familianstkých knih z Hranic, zda se tam vyskytuje příjmení Spitzer, recte Baron.

Na holocaust.cz jsou i příjmení Wertheimer, Lanzer ovšem zdá se mně, že nemají souvislost s Hranicemi. V Hranicích je příjmení Langer, snad by se mohlo jednat v případě obdržené informace o záměnu Z a G.

V mezičase jsem se dívala do matrik ivančické židovské obce, tam se recte vyskytuje, zatím se mně to jeví tak, že tímto způsobem byly odlišovány rodiny stejného příjmení.
Jak píše ZEl, mohlo by se tedy jednat o rozlišení rodin Spitzer.

Zkuste zadávat všechna data , která máte, do googlu, mnohokráte se mně to osvědčilo, spousta židovských rodin má na netu rodokmeny,(především zahraniční) nebo alespoň údaje o předcích, stejně jako židov. náboženské obce zveřejňují svou historii.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků