nowowsedly

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

nowowsedly

Příspěvekod radekbo » ned led 27, 2013 10:36

Dobry den,
narazil jsem na pojem ze sloupce puvod/povolani v matrice, kteremu nerozumim. Na miste, kde se udava "sedlak", "selka", "mlynar" jsem narazil na pomerne caste uzivani pojmu "nowo Wsedly", nebo "nowowsedly" - viz http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/10686/?strana=81 uplne napravo. Muzete mi to nekdo pomoci objasnit?

Diky predem
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: nowowsedly

Příspěvekod Radix » ned led 27, 2013 10:39

Nově usazený?
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: nowowsedly

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned led 27, 2013 10:55

taky se mi to zda jako NOVE USEDLY, rika amater.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: nowowsedly

Příspěvekod zrnka písku » ned led 27, 2013 11:09

Karolina Vernerova píše:taky se mi to zda jako NOVE USEDLY, rika amater.

souhlasím
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: nowowsedly

Příspěvekod radekbo » ned led 27, 2013 11:32

No jasne, to jste to precetli dnesni gramatikou, ale co to znamena, kdyz tam vsichni ostatni maji povolani? Jaky je tohle povolani? To je to, co nechapu. Kdyby tam bylo nowo wsedly kowar, nebo nowo wsedly sedlak, tomu bych rozumel. Ale ma to nejaky vyznam ve smyslu povolani samostatne?
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: nowowsedly

Příspěvekod zrnka písku » ned led 27, 2013 11:49

jak můžeme tušit, že to "dnešní gramatikou" přečtete nebo chápete? ;-)
usedlý znamená že byl usazen na gruntu (tedy sedlák, chalupník...), nebyl to podruh nebo někdo jiný stěhovavého povolání
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: nowowsedly

Příspěvekod radekbo » ned led 27, 2013 12:01

No dobre, priste se vic rozepisu, pardon :)

Vzhledem k poctu podobnych zaznamu to evokuje pomerne velkou (i)migraci, coz vzhledem k tomu, ze nektere rodiny zily na jednom miste mnoho generaci, mne trochu prekvapuje. Ale to budu muset asi zabrousit do hajemstvi gruntovnich knih, ze?
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: nowowsedly

Příspěvekod Zora » ned led 27, 2013 12:15

Berte to tak, že do kolonky "povolání" se psalo buď řemeslo, nebo velikost polí, nebo třeba vdova... prostě údaj, který blíže identifikoval onu osobu, většinou ekonomické postavení, ale nebylo to pravidlem.
V dané chvíli a v daném čase bylo při zápisu k oné osobě jako identifikace použito markantu, který byl nejznámější, tedy nově příchozí, nově usedlý. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nowowsedly

Příspěvekod radekbo » ned led 27, 2013 12:31

Ok, diky vsem. Predpokladam, podobne tedy patris=familias nema mnoho spolecneho s povolanim, je to hlava rodina na gruntu?
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: nowowsedly

Příspěvekod Zora » ned led 27, 2013 12:34

ano, je to rodina otce... konkretní osoba nebyla zřejmě ekonomicky samostatná, je tedy uvedeno, - v rodině otce.... stejně jako později bývá v češtine - v domě otcovské¨m.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nowowsedly

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned led 27, 2013 12:46

v mama hotelu, skoda, ze se tehdy tak nejmenovaly......
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: nowowsedly

Příspěvekod radekbo » ned led 27, 2013 12:55

trosku jsem teda vykolejil puvodni tema :), nicmene k patris=familias - neni to spis hlava rodiny, nez kdosi v rodine otce? Jeste se totiz vyskytuje filia=familias nebo mater=familias (tyhle dva pojmy jsem ale videl vyhradce v pozici svedku nebo kmotru), vzdycky primo za jmenem bez dalsiho komentare (pouze ex a vesnice)
A podle rimskeho prava, na ktere se, jak jsem pochopil, celkem navazovalo, to byla "funkce" pomerne zasadni.
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: nowowsedly

Příspěvekod Zora » ned led 27, 2013 15:30

sorry,
označené pojmy -. jak v domě matky, tak v domě otce označují, že osoba nebyla ekonomicky samostatná a že žila v domě tohho, kdo byl hlavou rodiny (otec či matka popř. další event.)

Určitě to lze vygooglit či přeložit přesněji. Současně je třeba počítat s tím, že ne každý zapisující byl znalcem římského práva. Většinou se řídili církevním právem, ještě častěji ovšem konkretními pokyny pro vedení matrik , které dostávali od církevních nadřízených.
zde slovenský význam:
http://webslovnik.zoznam.sk/anglicko-sl ... s-familias

filius familias
syn, ktorý sa ešte nevymanil z otcovej pomoci
mater familias
pani domu
matka rodiny
pater familias
otec rodiny
hlava rodiny
filius
syn
dieťa
filius mulieratus
najstarší legitímny syn ženy, ktorá mala pretým nemanželského syna
filius nullius
nemanželský syn
syn nikoho
filius populi
syn ľudu
nemaželské dieťa
generosi filius
syn urodzeného muža
nullius filius
nemanželské dieťa

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků