obročnice

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

obročnice

Příspěvekod aloe » ned led 13, 2013 1:18

Alžběta Zoblová obročnice záznam pochází z 1719 Náchod. Kdo a nebo co byl obroční??
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: obročnice

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 13, 2013 2:19

Obročí čili prebenda jsou důchody spojené s církevním úřadem, officiem. V právu církevním rozeznává se totiž při úřadě církevním jednak officium, t.j. úřad sám (povinnost vykonávati úřední funkce), jednak beneficium (v.t.1), t.j. důchody s úřadem spojené. Když se později výrazem beneficium počal rozuměti úřad i s důchody, vešel k označení pouhých důchodů v užívání termín prebenda.

Toliko Ottův slovník naučný, svazek XVIII..
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: obročnice

Příspěvekod Zora » ned led 13, 2013 6:12

Doplnila bych a "polidštila" výklad slova obročí vztahující se na běžné - necírkevní osoby.

Obroční - obročnice byla osoba, která měla pravidelný příjem plynoucí z vlastnictví nějakých práv.
Např. jí patřila část pravidelných výnosů z pozemku, (pozemek jako takový tato osoba nevlastnila) , nebo byla zahrnuta mezi osoby, kterým byla vyplácena nějaká podpora, příspěvek.
Řečeno naprosto zjednodušeně, jednalo se o osobu, která měla trvale, pravidelně vyplácen příjem. (Slovo obročí by se dalo nepříš správně nahradit slovem renta).
Snad by také bylo bylo možné napsat, že to byl někdo, komu příslušel pravidelný příjem od jiné osoby, úřadu, instituce na zajištění živobytí. (Většinou se nejednalo o horentní sumy, spíše o částky umožňující přežít.)
Jako příklad bych uvedla třeba pravidelnou výplatu z podpůrnérných fondů pro nemocné dělníky nebo částky, které byly vypláceny vdovám po živitelích rodin původním zaměstnavatelem.

Upozorňuji na to, že význam slova obročí se překrývá
- v církevním smylu platí :
Církevní majetek se z hlediska předmětu dělil na dva druhy: jednak šlo o jmění zádušní (bona fabricae), tj. majetek jednotlivého kostela sloužící k udržování chrámové budovy a hrazení bohoslužebných výdajů, jednak šlo o jmění obroční (bona beneficii), které bylo určeno k obživě duchovenstva příslušného kostela (také sem ovšem patřil nějaký nemovitý majetek sloužící hospodářským účelům - tzv. dotace rurální).

- ve smylu správy panství - obročí bylo jmění, majetek, určený řečeno zjednodušeně k provozu panství, odsud je také funkce ¨zámecký, panský obroční - osoba spravující toto jmění


Tyto vysvetlivky nejsou přesnou definicí ale spíše prostředkem pro pochopení , kdy se slovo obročí používá v souvislosti s genealogií.
Nekamenovat, prosím :-))) Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků