objasnění povolání otce - 1696 latina

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod makke » sob bře 01, 2014 20:32

Dobrý den,

jsem trochu na rozpacích, protože můj příspěvek se tvářil jako v pořádku odeslaný, ale bohužel mezi příspěvky na stránce, ani v mém profilu se neobjevil, proto ho zadávám znovu a doufám, že se z útrob internetu nevynoří ten předchozí a nebude mi tu strašit dvakrát.

Prosím o objasnění povolání otce, čtu tam: Parens putatz carnifex brunensis... ve slovníku jsem si nalezla slovo puto, a od něho odvozené putans ve významu pokládat, považovat, předpokládat,.. napadlo mě tedy, že by zápis bylo možné přeložit následovně: Za otce se považuje kat brněnský, ale je to jen čistá spekulace, proto prosím o váš názor.

Děkuji.
Přílohy
matrika1695_12_28kat.jpeg
matrika1695_12_28kat.jpeg (145.8 KiB) Zobrazeno 4385 krát
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod Věra Mátlová » sob bře 01, 2014 21:14

Já bych to viděla stejně (výraz putativní se ostatně ve stejném významu používá i v češtině), ale proč tam není jeho jméno?
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod Kasr » sob bře 01, 2014 22:36

Dítě se narodilo jako nemanželské a informace o otci je jen z doslechu (asi, možná, snad).
V podstatě tam farář neměl otce vůbec zapisovat. Někteří to přesto zapisovali, později jim
to bylo zakázáno.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod feryum » pon kvě 04, 2015 3:50

V učebnici pro začínající rodopisce je uvedeno, že nebyl-li otec znám, tak se objevovaly zvláštní zápisy farářů v rubrice "otec". Např. - "otec spadl z jahody, otec se utopil na ledu na sv. Štěpána, otec se utopil ve sladké kaši." Proto bych tento zápis viděl jako vtip faráře a být vámi, netěšil bych se, že jsem měl v rodině brněnského kata :-)
feryum
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob kvě 02, 2015 9:17

Re: objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod Zora » pon kvě 04, 2015 4:13

feryum píše:V učebnici pro začínající rodopisce je uvedeno, že nebyl-li otec znám, tak se objevovaly zvláštní zápisy farářů v rubrice "otec". Např. - "otec spadl z jahody, otec se utopil na ledu na sv. Štěpána, otec se utopil ve sladké kaši." Proto bych tento zápis viděl jako vtip faráře a být vámi, netěšil bych se, že jsem měl v rodině brněnského kata :-)


Vždy je třeba vycházet ze specifik konkretní matriky, ve velkobítešské matrice se záznamy uvedeného typu nevyskytují.
Těšit se z příbuzenstva Makke rozhodně nebude, u dítěte chybí jakékoliv příjmení rodičů :-)))
V tomto případě šlo pouze o upozornění na mimořádně zajímavý zápis. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod Dawid » pon kvě 04, 2015 10:37

A abychom to měli úplně, tak je tam napsané putat plus zkratkový znak pro koncovku -us; takže skutečně putatus - "je považován, mají ho za".
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: objasnění povolání otce - 1696 latina

Příspěvekod Sagitarius » stř dub 19, 2023 17:48

Zajímavé jak je ten svět malý. Dám si vyhledat v google neznámé slovo na které jsem narazil, tj "putatz", a první mi to hodí tento 9 let starý příspěvek. :-)

Tak jen ještě doplním, že na snímku 146 téže matriky je zápis o úmrtí této matky den po porodu, a dítě 10 dní poté. A matka Mariana byla dcerou místního kata (Velká Bíteš) Martina Svobody.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník