KASANIER ?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

KASANIER ?

Příspěvekod makke » čtv kvě 24, 2012 22:14

Dobrý den,

u zápisu sňatku jsem narazila na termín KASANIER, jako povolání ženicha. Napadlo mě, že by to mohla být zkomolenina od Gazarius, ale nejsem si jistá. Děkuji za odpověď.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: KASANIER ?

Příspěvekod puntik » pát kvě 25, 2012 7:12

Možné je všechno, ale musí se to vidět. Dejte odkaz :D
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava

Re: KASANIER ?

Příspěvekod makke » pát kvě 25, 2012 21:19

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... tura=16358 je to čtvrtý zápis od shora Florian Koza a Eleonora Jurková

děkuji
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: KASANIER ?

Příspěvekod stanley4 » sob kvě 26, 2012 20:14

Na danej strane sa to slovo (povolanie?) vyskytuje s minimálnymi obmenami 3x Kasanier/Kasamier/Kasamirer, takže bolo v tej lokalite dosť používané, ja som sa s ním ešte nestretol...
Našiel som ho len vo francúzskom slovníku - "casanier" znamená domáci alebo pecivál :) - neviem, či mohlo francúzske slovo zdomácnieť... keďže ide o text písaný po nemecky, nepredpokladám, že by to mohol byť skomolený Gazarius.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: KASANIER ?

Příspěvekod rolivka » pát čer 01, 2012 7:21

Napadá mne, jestli v tom místě nebyla kasárna. S něčím podobným jsem se setkala ve Vysokém Mýtě, ale protože se mne to netýkalo, dnes již nevím, ve které matrice.
rolivka
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv dub 08, 2010 22:19
Bydliště: Choceň

Re: KASANIER ?

Příspěvekod puntik » pát čer 01, 2012 8:58

Mohl by to být domkař, jenže ten se tam vyskytuje také.
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava

Re: KASANIER ?

Příspěvekod TKempny » pát čer 01, 2012 9:10

ja tam teda vidím kasamirer
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Re: KASANIER ?

Příspěvekod ozana » pát čer 01, 2012 15:50

možná kasamier
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: KASANIER ?

Příspěvekod TKempny » pát čer 01, 2012 16:48

na te strance je to napsane třikrát, stojím si za kasamirer :twisted:
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Re: KASANIER ?

Příspěvekod puntik » pát čer 01, 2012 17:56

Při usilovném hledání na internetu jsem došla k tomu, že se bude jednat o domobranu. Kasernierte Volkspolizei byla náhražka vojska, které mělo Německo zakázané.
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava

Re: KASANIER ?

Příspěvekod makke » ned čer 03, 2012 12:42

podívám se v jakém časovém úseku a v jakých podobách se slovo vyskytuje v celé matrice, protože mě zaujaly vaše názory, myslela jsem si , že je to něco triviálního, ale vypadá to, že se slovo až tak často nevyskytuje, také si zkusím ověřit nějak ty vojáky, kasárna ani stálá posádka tam ani v blízkém okolí nebyla určitě, to vím, ale zabývala jsem se dějinami blízké obce a vím, že tam často museli poskytovat vojsku ubytování, přípřahy a podobně, protože je to v těsné blízkosti cesty Brno-Jihlava, tak možná taková souvislost
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: KASANIER ?

Příspěvekod bursica.d » ned čer 03, 2012 12:51

makke píše:podívám se v jakém časovém úseku a v jakých podobách se slovo vyskytuje v celé matrice, protože mě zaujaly vaše názory, myslela jsem si , že je to něco triviálního, ale vypadá to, že se slovo až tak často nevyskytuje, také si zkusím ověřit nějak ty vojáky, kasárna ani stálá posádka tam ani v blízkém okolí nebyla určitě, to vím, ale zabývala jsem se dějinami blízké obce a vím, že tam často museli poskytovat vojsku ubytování, přípřahy a podobně, protože je to v těsné blízkosti cesty Brno-Jihlava, tak možná taková souvislost



Na základě Vašeho příspěvku mne napadlo, zda to nebude "KASÁRNIK", který poskytoval, nebo se staral o ubytování vojska.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: KASANIER ?

Příspěvekod Milan Wölfl » ned čer 03, 2012 13:04

Slovo Casanier jsem zahlédl včera ve filmu Bažanti jdou do boje, v první půlhodince stopáže. Takže nejspíš bude opravdu souvislost takováto: otcem je nějaký voják, který nedaleko vsi tábořil se svou jednotkou...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků