Družba - postavení ve společnosti

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Družba - postavení ve společnosti

Příspěvekod vixiv » úte kvě 15, 2018 13:56

Chtěl bych se optat ohledně družby. Ve svém bádání jsem si všiml, že pro jednu vesnici se často jako družba pro svatby uvádí jedna a ta samá osoba. Můj dotaz zní na společenské postavení takového člověka. Je to v rámci vesnice někdo významnější někdo váženější?
jaké jsou vaše zkušenosti
děkuji
vixiv
 
Příspěvky: 108
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Družba - postavení ve společnosti

Příspěvekod Zora » stř kvě 16, 2018 16:34

Významem se toto označení liší podle oblastí.

zde je například popisována funkce družby takto:
Družba
Funkce družby je dnes obvykle spojována s funkcí svědka ženicha. Většinou je to jeho velmi dobrý kamarád nebo bratr. Může to však být zároveň postava určená k obveselování, organizátor svatebního veselí a dobrý řečník. Jeho úkol pak spočívá spíše v zajištění zábavy.

Dříve však úkolem družby byly i záležitosti předcházející sňatku, protože jeho prostřednictvím probíhaly námluvy. S jeho pomocí dojednávali otcové ženicha a nevěsty otázky věna a další majetkové záležitosti, které bylo nutné před svatbou uspořádat ke spokojenosti obou stran.
https://www.svatba.cz/magazin-svatebni- ... -na-svatbe

Nejdůležitější na svatbě byl tzv. tlampač, to byl člověk, skoro vždy muž, který měl na starosti celou svatbu, často i pomáhal při dojednání svatby (vyhledání vhodného ženicha a nevěsty)
viz
někdejší venkovský zprostředkovatel sňatků nebo svatební družba
https://cs.wiktionary.org/wiki/tlampa%C4%8D

I tlampač bývá označován za družbu - z toho bych usuzovala, že ne všude byl družba svobodný mládenec, partner k družičce, svobodné panně.

Družba by měl být partner družičky, ale podle toho,co vnímám v matrikách je spíš takovým organizátorem průběhu svatby. Pokud se stejné příjmení vyskytuje u více svateb, je možné, že si ho volili právě pro jeho schopnosti se dobře o průběh svatby postarat.

Ještě bych přidala slovo starosvat, osoba, spíše starší (na rozdíl od družby - tedy podle oblasti), který znal dokonale průběh celého slavnostního dne a svatbu řídil.

viz
starosvat, zváč i pořadatel svateb a pohřbů, jakýsi vesnický ceremonář, do podrobností znal ustálený mrav a zvyk vesnický a věděl, co žádá selská etiketa.
https://cs.wiktionary.org/wiki/starosvat

Podle mě jde o oblastní pojmenování a význam slov se liší podle oblasti, kde byla použita, možná i podle období.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 16085
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků